Rootsi kohus vabastas Estonia dokfilmi teinud filmitegijad

uudised.ee

Göteborgi esimese astme kohus mõistis parvlaevast Estonia dokumentaalfilmi teinud Henrik Evertssoni ja Linus Anderssoni hauarahu rikkumise süüdistuses esmaspäeval õigeks, vahendas BNS.

Kohus leidis, et meeste süüdistamine vrakile saadetud kaugjuhitava filmikaamera tõttu hauarahu rikkumises, pole põhjendatud.

Läinud sügisel näidatud teledokumentaali tegijad Henrik Evertsson ja Linus Andersson end süüdi ei tunnistanud. Prokurör nõudis nende süüdimõismist ning karistamist tingimisi vangistuse ja trahvidega.

Võttegrupp saatis vraki juurde kaugjuhitava sukelaparaadi, filmides dokumentaali, mis näitas laeva keres suurt auku ning heitis uut kahtlust laevahuku ametliku uurimise järeldustele.

Rootsi, Eesti ja Soome otsustasid 1995. aastal kuulutada laevahukupaiga hauapaigaks, mille häirimine on keelatud.

Filmitegijate leiud vallandasid üleskutsed laevahuku põhjuste uueks uurimiseks, detsembris teatas Rootsi, et kavatseb muuta seadust, et võimaldada vraki uut uurimist.

Aastate jooksul on levinud mitmesuguseid vandenõuteooriaid, millest ükski pole kinnitust leidnud.

Muu hulgas on käidud välja teooriaid kokkupõrkest teise laevaga, aga ka organiseeritud kuritegevusest ja plahvatusest laeva pardal.

Parvlaev Estonia uppus 1994. aasta 28. septembril teel Tallinnast Stockholmi. Katastroofis sai surma 852 inimest, eluga pääses 137 pardalolijat.

Kommentaarid puuduvad