Ringkonnakohus ei otsustanud veel Hillar Tederi vahi alt vabastamist

uudised.ee

Tallinna ringkonnakohus pidi kolmapäeval otsustama, kas vabastada korruptsioonikuritegudes kahtlustatav suurettevõtja Hillar Teder vahi alt, kuid otsustas selle asemel hoopis uuendada menetlust ja hakata seda küsimust uuesti arutama järgmisel nädalal.

Ringkonnakohus arutab asja uuesti 15. veebruaril, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu BNS-ile.

“Asja uus arutamine on vajalik, et prokurör otsustaks uuesti, milliseid tõendeid on võimalik kaitsjatele tutvustada. Nimelt oli kaitsjate üks oluline etteheide, et tõendite sisu teadmata ei ole neil võimalik maakohtu määruse seisukohti vaidlustada. Ringkonnakohus nõustus kaitsjatega, et tõendite sisu täielik tutvustamata jätmine ei ole lubatav,” märkis ta.

“Ringkonnakohtul ei ole seaduse järgi õigust kohtueelse menetluse ajal ise kaitsjatele tõendeid tutvustada, vaid kohus peab andma prokurörile uue võimaluse kaaluda, kas ja milliseid tõendeid tutvustada. Seda ringkonnakohus tegigi,” nentis Vilu.

Vilu sõnul just sel põhjusel uuendas ringkonnakohus menetluse, andmaks prokurörile võimaluse kaaluda, kas ja kuidas teha kaitsjatele kättesaadavaks vahistamisküsimuse lahendamise seisukohalt oluline teave.

15. veebruari istungile on kutsutud kaitsjad ning prokurör, kahtlustatav ei ole kohustatud istungist osa võtma.

Vandeadvokaadid Erki Kergandberg ja Sandra-Kristin Kärner leiavad, et Tederile esitatud kahtlustus on arusaamatu ning tema vahistamine on ebaproportsionaalne.

Juhtiv riigiprokurör Taavi Pern on BNS-ile öelnud, et prokuratuur kaitsjate seisukohaga ei nõustu. “Meie hinnangul on kahtlustuse esitamine ja kahtlustatava vahistamine põhjendatud ning meie seisukohaga nõustus ka maakohus,” märkis ta.

12. jaanuaril pidasid kaitsepolitsei töötajad Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud võimalikes korruptsioonikuritegudes kahtlustatavatena teiste seas kinni Hillar Tederi ja rahandusministri praeguseks endise nõuniku Kersti Krachti ning kahtlustus esitati Keskerakonna peasekretärile Mihhail Korbile ja juriidilise isikuna Keskerakonnale.

Hillar Tederit ja Mihhail Korbi kahtlustustakse mõjuvõimuga kauplemises. Kahtlustuse järgi lepiti kokku, et Hillar Teder annetab Keskerakonnale enne kohalike omavalitsuse valimisi kokku kuni miljon eurot. Vastutasuks pidi Mihhail Korb korraldama Porto Franco arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linna maadele. Kahtlustuse mõjuvõimuga kauplemises on juriidilise isikuna saanud ka Keskerakond.

Hillar Teder on kahtlustuse järgi leppinud kokku altkäemaksu andmise Kersti Krachtile selle eest, et viimane kasutab ära oma positsiooni ministri nõunikuna, et kindlustada Porto Francole soodsad otsused Kredexi kriisiabimeetmete kasutamisel. Altkäemaksu üleandmine jäi toimumata kuivõrd Hillar Tederi ning Kersti Krachti pidasid kaitsepolitseiameti töötajad kinni, märkis riigiprokuratuur.

Samuti kahtlustatakse Hillar Tederit ja Kersti Krachti rahapesu kokkuleppes, et varjata Tederilt Krachtile altkäemaksu andmist.

Lisaks on esitatud kuritegude toimepanemise kahtlustused veel kahele ettevõtjale.

14. jaanuaril andis maakohus loa võtta Teder ja Kracht esialgu kuni kaheks kuuks vahi alla.

Kommentaarid puuduvad