Linnugripp jõudis Eestisse

uudised.ee

Tallinnast Kopli poolsaarelt leitud kühmnokkluigel tuvastati eriti ohtlik lindude gripi viiruse tüvi H5N8, vahendab BNS.

Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaoluosakonnajuhataja Olev Kalda sõnul on tegemist esimese sellelaadse leiuga Eestis. “Amet uurib igal aastal nii kodu- kui ka mets- ja veelinde ning seni lindude grippi tuvastatud pole,” ütles ta pressiteates.

Kõrge patogeensusega lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suurt suremust. Viiruse tüvi inimestele ohtu ei kujuta, kuid tekitab majanduslikku kahju. Põllumajandus- ja toiduamet palub kõikide kodanike kaasabi.

“Kuna selle haiguse vastu puudub vaktsineerimise võimalus ja ravi, siis tuleb nakatumisest hoidumiseks oma kodulinde hoida sisetingimustes. Haigestumise korral tuleb viiruse leviku vältimiseks linnud hukata ning sööt, söödanõud, jäätmed ja muu materjal, mis võivad olla viirusega saastunud, nõuetekohaselt töödelda või hävitada,” ütles Kalda.

Ta lisas, et need tegevused toimuvad põllumajandus- ja toiduameti järelevalveametniku kontrolli all. Uued linnud saab ruumidesse tuua peale täielikku puhastust ja desinfektsiooni.

Linnugripi peamised sümptomid on harja, lokutite ja näopiirkonna turse, isutus, uimasus ja kõhulahtisus ning munatoodangu järsk langus. Samuti võivad linnud hingeldada ning hari ja lokuti muutuda siniseks.

Kodulindude kaitsmiseks tuleb hoida linde siseruumis ning vältida igasugust kokkupuudet metslindudega. Kõrvalisi isikuid ei tohi oma lindude juurde lasta. Enne lindude juurde minemist ja nende toitmist tuleb pesta käed ning vahetada riided ja jalanõud.

Kui on märgata ebatavalist suremust, siis peab sellest teavitama veterinaararsti. Samuti tuletab amet meelde, et välisriigist tohib linde ja haudemune tuua vaid veterinaarsertifikaadi alusel.

Juhul, kui inimene leiab veelindude, näiteks hanede või luikede värskeid korjuseid, hulganisti surnud metslinde või surnud röövlinnu korjuse, palub amet sellest teavitada helistades infotelefonil +372 605 4767.

Lindude grippi on tuvastatud 27 Euroopa riigis ning haiguse tõttu on sellel aastal hukatud või hukkunud ligi 3,5 miljonit kodulindu. 

Operatiivset infot linnugripiga seonduva kohta leiab ameti veebilehelt aadressil pta.agri.ee, samuti ameti Facebooki kontolt.

Kommentaarid puuduvad