Krista Ficher: meditsiin on jõudnud toimetulekupiirini

uudised.ee

Teadusnõukoja liikme Krista Ficheri sõnul on olukord koroonarindel jõudnud seisu, kus meditsiin on oma toimetulekupiiril. 

"Sõbrad, olukord koroonarindel on praegu selline, nagu ta ei ole veel kunagi varem olnud. Arutelud teemal, et kuidas ja kelle süül see selliseks on kujunenud, meid praegu edasi ei aita, hetkel peame tegutsema, et muuta seda mida muuta veel annab," kirjutas Ficher sotsiaalmeedias. 

Viimasel ajal on päevas testitutest olnud positiivseid 1500. Analüüs on näidanud, et umbes seitse protsenti neist jõuab varem või hiljem haiglasse. Haiglapatsientidest 12 protsenti või veidi enam sureb, teistel võib võtta mitmeid kuid enne, kui taastub varasem energia ja töövõime, kusjuures osadel jäävad püsivad tervisekahjustused, märkis Ficher. 

"Seega 1500 nakatunut = 100-120 inimest haiglas = 10-15 koroonasurma. Et haiglas ollakse keskmiselt 9-10 päeva, siis see tähendab, et varsti on meil reaalselt vaja 1000 haiglakohta," kirjutas Ficher. 

Haiglapatsientide seas on viimasel ajal suurenenud tööealiste inimeste osakaal - umbes pooled on alla 70-aastased, veerand on alla 60-sed. "Oleme reaalselt olukorras, kus meie meditsiin on jõudnud toimetulekupiirini, rääkimata muudest nii laialdase nakatumisega seotud probleemidest. Tegelikult on see piir juba ületatud, sest plaaniline ravi on suures osas peatatud ja tugevalt häiritud on ka erakorralise abi andmine," märkis Ficher. 

"Praegu peab igaüks meist tegema kõik, et mitte omalt poolt nakkusahelate pikendamisele kaasa aidata. Püsime kodus või jalutame looduses. Eelistame e-kaubandust poeskäimisele, aga kui ikka väga vaja käia, siis kanname seal võimalikult kvaliteetset maski. Väldime ühistransporti. 
Jätame ära kõik plaanitud kokkusaamised füüsilises ruumis ja asendame need virtuaalkohtumistega. Zoom, Skype ja teised vahendid pole ainult töökoosolekuteks - nende abil saame paremini tekitada päriselt koosolemise tunde ka heade sõpradega. Nakatununa või lähikontaktsena püsime isolatsioonis ja näitame üles nulltolerantsi nende suhtes, kes neid reegleid ignoreerivad," kirjutas Ficher. 

Kommentaarid puuduvad