Taavet Hinrikus ja Sten Tamkivi asutavad ühise investeerimisettevõtte

uudised.ee

Tehnoloogiaettevõtjad Taavet Hinrikus ja Sten Tamkivi koondavad oma investeerimistegevused edaspidi ühisesse firmasse, mille teevad eriliseks partnerite praktilised kogemused firmade ehitamisel, pikk tulevikuvaade ning vabadus investeerida erinevatesse varaklassidesse.

Hinrikus ja Tamkivi on ettevõtjatena ja juhtidena koos firmasid ehitanud keskkoolist saadik, tähelepanuväärseim on nende koostöö olnud varajase Skype’i ehitamisel. Hiljem enda ettevõtteid nagu Wise või Teleport asutades on nad õppinud, et enim väärtust saab tehnoloogiaga maailmale luua siis, kui suudad leidlikult lahendada mõne väga keerulise probleemi. Ingel-investoritena on nad paralleelselt aidanud sadadel teistel ettevõtjatel käivitada oma tehnoloogiafirmasid.

“Meil on Taavetiga sarnased huvid ja väärtused. Tunneme end väga mugavalt futuristlikus tehnoloogiamaailmas. Oleme kakskümmend aastat panustanud oma aega ja raha, et ehitada finantssektori tulevikku, töö tulevikku ja maailma, kus inimesed tegutsevad üha rohkem üle riigipiiride. Aga palju tulevikke on veel ehitamata. Nii inimeste kui investoritena on meil suur uudishimu näiteks hariduse, tervise, keskkonna, riigikorralduse ja demokraatia tuleviku vastu. Me tahame neis valdkondades õppida koos teiste ettevõtjatega, kes neid valdkondi julgevad muuta, ja neid sellel teel toetada,” rääkis Tamkivi. 

Hinrikuse ja Tamkivi visiooniks on edendada Euroopa ja sealhulgas Eesti tehnoloogiasektorit aastakümnete pikkuse vaatega. Nende investeerimisettevõte panustab omanike endi raha ning välist kapitali kaasata ei plaani. Tegu on nö igihalja (ingl evergreen) kapitaliga, millel ei ole survet investeeringuid kiiresti müüa ja millel on kannatlikkust toetada ettevõtteid üle pika aja.

“Näiteks võime me investeerida mõnda idufirmasse väga varakult, alustuseks suurusjärgus veerand kuni üks miljon eurot. Seejärel saame käia ettevõttega kaasas selle küpsemise vältel läbi kõikide investeerimisvoorude kuni börsile minekuni. Eelistatult osaleme kaasinvestori, mitte juhtinvestori rollis,” selgitas Hinrikus. “Lisaks firmade aktsiate ostmisele on meil samas täielik vabadus võtta oma tulevikuvisioonide elluviimiseks positsioone hoopis krüptovaluutades, reaalvarades, kinnisvaras või alternatiivsetes finantsinstrumentides,” ütles ta. 

Hinrikus ja Tamkivi teevad investeerimisotsuseid edaspidi võrdsete partneritena ja täie ajaga. Uue investeerimisfirma partneriteks on ka Hinrikuse pikaaegsed kolleegid Vallo Paal ja Martin Tälli. Kokku töötab investeerimisfirma Tallinna kontoris 6 inimest ja meeskonda on plaanis kasvatada. Tugev seotus Eestiga ja soov arendada siinset elu- ja töökeskkonda on ka põhjuseks, miks plaanitakse jätkuvalt investeerida ka unikaalsetesse linnaruumi-arendustesse Eestis.

Hinrikuse ja Tamkivi investeeringud ulatuvad geograafiliselt USAst Jaapani ja Singapurini, kuid kõige rohkem ettevõtteid on siiski fookus-piirkonnas Euroopas.

Meeste varasemad ühised investeeringud on tehtud sellistesse ettevõtetesse nagu Wise (endine TransferWise), Bolt, Veriff, LHV, Xolo, Pactum, Starship, Oyster HR, Acapela, Sunrise ja Curve. Ühiselt on panustatud ka mitmetesse missioonipõhistesse ettevõtmistesse nagu näiteks Heateo Haridusfond, Jõhvi tehnoloogiakool, Noore Õpetlase Stipendium ning Vabamu.

Hinrikus ja Tamkivi on ehitanud koos ettevõtteid alates keskkoolist. Esimene ühine ettevõtmine oli 90ndate lõpu internetibuumis loodud Eesti esimene digiagentuur Halo Interactive DDB. 2003. aastal sai Hinrikusest Skype’i esimene töötaja, Tamkivi liitus Skype’iga poolteist aastat hiljem. Põhja-Euroopa esimest ükssarvikut ehitati ühiselt kuni kümnendi lõpuni.

2011. aastal kaasasutas Hinrikus Wise’i (endine TransferWise), mille nõukogu esimees on ta ka täna. Tamkivi kaasasutas 2014. aastal inimeste rahvusvahelise liikumise platvormi Teleport, müüs selle 2017. aastal Briti-Ameerika ettevõttele Topia ja jätkas liidetud ettevõtte tootearenduse valdkonna juhtimist kuni tänaseni.

Kommentaarid puuduvad