Uuring: Eesti on talentide silmis ihaldusväärseim sihtriik Baltikumis

uudised,ee

Rahvusvaheline uuring näitas, et Eesti on talentide silmis ihaldusväärseim sihtriik Baltikumis, kuid jääb Skandinaavia maadest siiski väga kaugele maha.

190 riigis rohkem kui 200 000 töötaja seas läbi viidud uuringust Decoding Global Talent 2021 selgusid sihtriigid, kuhu on rahvusvahelised talendid valmis töö nimel kolima. Maailma ihaldusväärseimaks sihtriigiks valiti Kanada, mis võttis esikoha üle Ameerika Ühendriikidelt. Balti riikidest valiti ihaldusväärseimaks sihtriigiks Eesti, mis tuli 79. kohale, kuid langes 2018. aasta uuringuga võrreldes siiski tervelt üheteistkümne koha võrra.

Boston Consulting Group’i ja maailma juhtivaid tööportaale, sealhulgas ka CVKeskust ühendava võrgustiku The Network poolt läbi viidud ülemaailmsest tööturu-uuringust selgus, et Ameerika Ühendriigid langesid esimest korda alates 2014. aastast teisele kohale ning kolmandaks valisid töövõtjad Austraalia.

Esikümne ihaldusväärseima sihtriigi sekka jõudsid veel ka Saksamaa, Suurbritannia, Jaapan, Šveits, Singapur, Prantsusmaa ja Uus-Meremaa.

Balti riikidest saavutas Eesti küll kõrgeima 79. koha, kuid langes 2018. aasta uuringuga võrreldes siiski tervelt üheteistkümne koha võrra. Ka teised Balti riigid on ihaldusväärsete sihtriikide seas märkimisväärselt tahapoole langenud – Leedu on kukkunud 2018. aasta 67. kohalt 93. kohale ja Läti 72. kohalt 96. kohale.

„Uuringu tulemusi vaadates tuleb tunnistada, et Skandinaavia riigid on endiselt meist talentide meelitamisel rohkem kui kolm korda eelistatumad – kui Eesti asub töövõtjate eelistuste pingereas 79. kohal, siis Soome leiame 22. kohalt ja Rootsi 17. kohalt,“ tõi uuringu tulemustest esile CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.

Eesti valisid ihaldusväärseks sihtriigiks paljud Soome, Läti ja Leedu vastajad, mis peegeldab tõenäoliselt ka tagasirännet. Lisaks oli suurem huvi Eestis töötamise vastu ka Valgevenes, Venemaal, Itaalias, Ungaris, Rootsis ja Nepaalis.

Henry Auväärt lisas, et konkurents rahvusvaheliste talentide meelitamisel on aastatega muutunud karmimaks – ka uuringust joonistub selgelt välja, et valmisolek minna tööle välisriiki on olnud langustrendis juba 2014. aastast ja tervisekriis on valmisolekut töö nimel kolida vähendanud veelgi. „Kui 2014. aastal olid pea kaks kolmandikku ehk 64 protsenti töövõtjatest üle maailma valmis töö nimel kolima, siis 2018. aastal langes näitaja 57 protsendile ja 2020. aastal 50 protsendile“.

„Teisalt on aga suurenenud nende tööde osakaal, kus välisriigi ettevõttes töötamiseks ei peagi oma koduriigist ära kolima,“ lisas Henry Auväärt.

Töövõtjad valisid töötamiseks maailma ihaldusväärseimaks linnaks taaskord Londoni, teiseks kerkis Amsterdam ja kolmandaks Dubai.

Linnade lõikes jõudsid esikümnesse veel ka Berliin, Abu Dhabi, Tokyo, Singapur, New York, Barcelona ja Sydney. Neist suurima kukkumise on läbi teinud New York, mis langes 2018. aastaga võrreldes tervelt kuue koha võrra.

Eestile lähim ihaldusväärne linn, kuhu soovitakse töö nimel kolida, oli Stockholm, mis saavutas edetabelis 29. koha.

Decoding Global Talent on rahvusvaheline tööturu-uuring, mille viisid 2020. aastal läbi Boston Consulting Group ja maailma juhtivaid tööportaale ühendav võrgustik The Network, kuhu kuulub ka Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee. Uuringus osales 208 807 töövõtjat 190 riigist ja uuringu eesmärk oli mõista nii talentide valmisolekut töö nimel kolida välisriiki kui ka õppida juurde uusi oskusi. Rohkem kui kaks kolmandikku uuringus osalenutest olid kõrgharidusega.

Kommentaarid puuduvad