VKG kasum langes mullu 75 protsenti 8,9 miljonile

uudised.ee

Põlevkiviõlitootja Viru Keemia Grupi (VKG) mullune auditeerimata puhaskasum oli 8,9 miljonit eurot ehk 75 protsenti vähem kui 2019. aastal, käive langes 19 protsenti 208 miljonile eurole, vahendab BNS.

VKG teatel suutis kontsern siiski naftaturu madalseisule ja COVID-19 olukorrale vaatamata püsida maailmaturul konkurentsis ja töötada täiel koormusel. Ettevõte ei pidanud vajalikuks kasutada riigi pakutud palgatoetust. 

Kasumi languse põhjuseks oli COVID-19 pandeemiast tingitud õlihindade langus maailmaturul. Enim jälgitava Brenti toornafta keskmine hind 2020. aastal oli 43 dollarit barreli eest, mis on 33 protsenti madalam kui 2019. aastal.

VKG põlevkiviõlide referentstooteks oleva 1-protsendise väävlisisaldusega kütteõli keskmine hind oli 235 eurot tonni kohta, mida oli 32 protsenti vähem kui aasta varem.

“Kui turuhinnad on tasemel, kus iga päevaga toodame üle 100 000 euro kahjumit, siis äriliselt õige otsus oleks tootmine seisata. Sel korral õnnestus meil leida võimalusi nii kulude kui investeeringute kokkuhoiuks ning suutsime vältida tootmise peatamist ja inimeste koondamist,” ütles VKG juhatuse liige ja finantsdirektor Jaanis Sepp pressiteates.

“Täiendavaks toeks olid eelmise valitsuse poolt kriisi sügavaimas punktis tehtud õiged otsused seni ebaõiglase maksupoliitika parandamisel,” lisas ta.

Kontserni õlitootmisüksused töötlesid aastaga ligi 4,8 miljonit tonni põlevkivi ehk 5,5 protsenti vähem kui aasta varem. Sellest saadi 629 000 tonni põlevkiviõlitooteid ehk 4,5 protsenti vähem kui 2019. aastal. Toodangu languse põhjuseks 30 000 tonni võrra oli loobumine kallilt sisseostetava põlevkivi väärindamisest.

Toodetavatest kaupadest proportsionaalselt suurim kukkumine – 36 protsenti – oli koksil, kuna kahanesid nii nõudlus kui ka hind. Samas üllatas VKG teatel positiivselt fenooltoodete ja peenkeemia turg, seetõttu kasvas viimaste toodang 55 protsenti. Kogu toodangust 95 protsenti läks ekspordiks ja 5 protsenti tarbiti Eestis.

Põlevkiviõli kõrvalproduktina toodetava elektrienergia maht vähenes 5,9 protsendi võrra 446 gigavatt-tunnile, mis moodustas 10 protsenti Eestis toodetud ja 6 protsenti tarbitud elektrist eelmisel aastal. Soojemate talvekuude tõttu vähenes ka soojusenergia müük lõpptarbijatele 6,8 protsendi võrra, moodustades 248 gigavatt-tundi. 

Investeeringute mahtu kärpis grupp eelmisel aastal 53 protsendi võrra. Keskkonnaprojektidesse ning töökindluse ja -tõhususe tõstmisesse panustas kontsern kokku 14,2 miljonit eurot. 

2020. aastal laekus VKG tegevusest riigieelarvesse 36,3 miljonit eurot. Suurema osa maksukoormusest moodustasid tööjõumaksud 18,8 miljoni euroga ning erinevad keskkonnatasud 9,7 miljoni euroga. Aasta lõpu seisuga oli VKG tööandjaks 1650 inimesele.

Kommentaarid puuduvad