Müller: viiruse teine laine lükkab majanduse taastumise kaugemale

uudised.ee

Eesti Panga presidendi Madis Mülleri hinnangul on Eesti majandus siiani kriisis suhteliselt hästi toime tulnud, kuid kriisi uues laines on ilmne, et majanduskasv taastub hiljem, kui veel detsembris prognoositi, vahendab BNS.

Müller toonitas kolmapäeval toimunud Eesti Panga veebiseminaril, et Eesti ja ka kogu euroala ei pista praegu rinda ainuüksi tervisekriisiga, vaid struktuursete probleemidega ja nende lahendamiseks on vajalik investeerida tulevast kasvu toetavatesse projektidesse, teatas keskpank.

"Kuni tervisekriis kestab ja piirangud takistavad majanduse loomulikku toimimist, peavad riiklikud toetused kriisiga toimetulekuks kindlasti jätkuma. Kuid tervisekriisi lahendades ei või unarusse jääda pikemad eesmärgid. Sest need hakkavad Eesti edukust määrama niipea, kui kriis taandub," selgitas Müller. 

Ta tõi välja, et Euroopa Keskpanga nõukogu on lubanud pühendada erilist tähelepanu sellele, et laenuraha hind püsiks euroalal soodne kogu kriisi vältel. "Ent madalad intressimäärad üksi meid kriisist välja ei too. Valitsusel ja ettevõtetel on võimalik olukorda otsustaval määral juhtida," nentis Eesti Panga president.

"Soodsad laenud peavad jõudma ettevõtjate algatatud uutesse projektidesse ja valitsustel tuleb laenatud raha investeerida reformide tegemiseks ja tulevase kasvu alusmüüri," märkis Müller.

Tema sõnul on ettevõtted praeguseks uute oludega kohanenud nii palju kui võimalik. "Siiamaani on veel jagunud varusid, millega ettevõtete tegevus ja majandus üldisemalt käima tõmmata, kui piirangud kaovad, nagu seda eelmisel suvel nägime. Ei saa aga eeldada, et reservid ja säästud peavad rusutud majanduskeskkonnas lõputult vastu," möönis Müller.

Eesti Panga presidendi hinnangul on läinud kevadega võrreldes aga mõned olulised positiivsed erinevused – meil on toimivad vaktsiinid, mitmed suured riigid, nagu Ameerika Ühendriigid, stimuleerivad oma majandust jõuliselt ning käivitumas on Euroopa Liidu tugimeetmed kriisist taastumiseks. "Seetõttu on laiem väliskeskkond parem kui veel sügisel julgesime loota," nentis Müller.

Tema sõnul on nii Euroopa Keskpank kui ka Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) selles valguses hiljuti majandusprognoose tõstnud – Euroopa Keskpank prognoosib selleks aastaks 4 protsendi suurust majanduskasvu, mis pandeemiakriisi eelset taset aga veel ei taasta.

Kommentaarid puuduvad