Täna
09. mai
9...14
-2...5
Homme
10. mai
10...21
5...10

Eesti

Pangaliit: Eesti majandus peab karmidele piirangutele vastu

Foto: Grigory Bruev/123rf.com
13:00 15. aprill 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Pangaliidu hinnangul peab Eesti majandus karmidele piirangutele vastu ning nii pered kui ettevõtted on uute oludega kohanenud; 2021. aasta esimene kvartal ei toonud kaasa märkimisväärseid muutusi ei laenunõudluses ega probleemsete laenude osakaalus.

Pangaliidu teatel on mõnevõrra kasvanud maksepuhkusel olevate ettevõtetest laenajate hulk, ent samal ajal on vähenenud maksepuhkusel olevate laenude maht, mis lubab oletada, et kardetavasti on veidi kasvanud hädasolijate hulk väikeettevõtete seas. Siiski on maksepuhkusel endiselt alla tuhande ettevõtjast laenaja. Samal ajal langeb jätkuvalt maksepuhkusel olevate kodumajapidamiste hulk. 

Märtsi lõpuks oli Pangaliidu andmeil maksepuhkusel 849 ettevõtte ja 4484 kodumajapidamise laenu. Veebruari lõpus olid vastavad numbrid 762 ja 4673. Eelmise aasta juuni lõpus oli kokku maksepuhkusel 23 565 laenu võtnud ettevõtet ja majapidamist.

Ka enam kui 60 päeva võlgu olevate laenude maht kahaneb Pangaliidu teatel tasahaaval, eriti kodumajapidamiste seas, moodustades endiselt ligikaudu 0,5 protsenti pankade laenuportfellist. Samal ajal püsib tugev laenunõudlus. Eraisikute kõrval nägid pangad märtsis aktiivsuse kasvu ka ettevõtete seas. Ettevõtetele väljastatud laenude maht ületas 527 miljonit eurot ja eraisikud võtsid märtsis uusi laene pea 200 miljoni euro ulatuses.

"Eraisikute tarbimiskindlus püsib tugev ja näeme väga suurt huvi uute kinnisvaraarenduste vastu," ütles Pangaliidu juhatuse esimees Allan Parik pressiteate vahendusel. Ta tõi välja, et positiivne on see, et riigipoolsed toetused ja uuendatud Kredexi meetmed on nüüdsest ettevõtjateni jõudmas ning võimaldavad hädasolijaid operatiivselt toetada.

Pangaliidu teatel soovitavad pangad kõigil, kes näevad ette, et laenukohustustega võib ette tulla probleeme, juba enne riskide realiseerumist kodupangaga ühendust võtta. "Oleme valmis koos klientidega paindlikult sobivaimat lahendust otsima, et igaüks suudaks pandeemiast tingitud majandussurutises oma kohustustega toime tulla," märkis Parik.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!