Homme
24. juun
20...28
15...20
Ülehomme
25. juun
20...28
14...19

Eesti

Ohumärk! Reovee koroonaviirusesisaldus on kõikjal Eestis taas kasvanud

Foto: Anii Õnneleid/Delfi
13:30 07. mai 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Tartu Ülikooli (TÜ) juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad koroonaviiruse koguse kasvu üle Eesti.

Suure viirusesisaldusega proove on saadud kõikjalt Eestist, mistõttu tuleb viiruse levikut pidurdavatesse ettevaatusabinõudesse suhtuda kõikjal väga tõsiselt, teatas TÜ pressiesindaja reedel.

Uuringu juhi, TÜ antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul on murettekitav, et aprillis toimunud aeglane viirusekoguse langus on taas tõusuks muutunud. „Kasvu kinnitavad nii Eesti keskmist olukorda iseloomustav indeks, suurematest asulatest kogutud proovid, mis kirjeldavad ööpäeva keskmist olukorda, kui ka üle Eesti kogutud punktproovid,“ sõnas Tenson.

Mõningane kahanemine on toimunud siiski Lääne-Eestis. Samas on kerkinud nii Harjumaa kui ka Lõuna- ja Kesk-Eesti näitajad. Ida-Virumaa proovides on koroonaviirusesisaldus kasvanud eelmise nädala võrdluses kaks korda. Tensoni sõnul on praegune reovee viirusesisaldus taas võrreldav märtsi lõpuga. „See võib paraku lähemal ajal kajastuda ka uute nakatunute arvu tõusus,“ tõdes ta.

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes, üle 10 000 elanikuga linnades ja vastavalt vajadusele ka väiksemates asulates. Suuremate linnade puhul kajastab proov ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee olukorda, andes usaldusväärse pildi asula nakkustasemest. Väiksematest asulatest võetakse punktproove, mis näitavad olukorda proovivõtu hetkel. Punktproovid on kergemini mõjutatavad, mistõttu tuleks neid vaadelda pigem mitme nädala võrdluses kujunenud trendi hindamiseks kui hetkeolukorrast lõpliku pildi saamiseks.

Uuring on terviseametile abistav tööriist, aidates jälgida puhangudünaamikat ning avastada varjatud koldeid. Uuring annab varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Terviseametit teavitatakse tulemustest regulaarselt.

Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites. Rohkem infot ja interaktiivne kaart uuringu varasemate tulemustega on uuringu kodulehel „Koroonaviiruse seire reoveest“.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!