Luminor: korterite otsalõppemine on ebatõenäoline

uudised.ee

Luminori Eesti jaepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul on nõudlus korterite järgi järsult kasvanud, kuid nende otsalõppemine on ebatõenäoline.

Rebase sõnul tekib Tallinnas keskmiselt juurde 2500 korterit aastas ning keskmine kuine müük on seejures püsinud 200–250 korteri juures. 

"Möödunud aasta lõpus kasvas aga müük hüppeliselt 400 korteri peale kuus, mis on erakordne. 2020. aasta lõpuga tuli seega Eestis uusi kortereid juurde vähem, kui neid ära müüdi," ütles Rebane pressiteates.

"Tavalises turuolukorras müüakse elamufond reeglina ära ühe aasta jooksul, mis tähendab, et turul on pidevalt 12 kuu jagu kortereid pakkumises. Täna on nõudlus kasvanud selliselt, et kui homme ühtegi korterit valmis ei saaks, siis viie kuuga oleksid kõik vabad korterid Eestis endale omaniku leidnud," lisas Rebane.

Rebase sõnul on korterite otsalõppemine siiski võrdlemisi ebatõenäoline, kuna arendajad ei istu kunagi käed rüpes.

"Ühe kortermaja ehitamine võtab koos planeerimisega aega umbes kaks aastat. Kui arendaja tunnetas eelmise aasta juulis, et nõudlus on tegelikult olemas ja pani projekti käiku, siis selle aasta lõpuks võib tal olla valmis arendus, mida saab müüa," märkis Rebane.

"Kui mitte sügiseks, siis järgmise aasta jaanipäevaks on oodata uute korterite pakkumise kasvu," prognoosis Rebane.

Rebase sõnul on hakanud kasvama inimeste laenujäägid ning samal ajal on kasvanud ka palgad, mis tähendab, et laenude tagasimaksete osakaal palkade kogusummast on vähenenud. Kui eelmise majanduskriisi ajal läks inimeste palkadest laenumakseteks 30–35 protsenti, siis praegu on näitaja 15 protsendi juures.

"Põhimõtteliselt on laen palga kohta täna odavam, inimesed on suutnud oma elujärge kiiremini parandada," ütles ta, lisades, et kinnisvarahinnad praeguselt tasemelt allapoole suure tõenäosusega ei lasku ning selleks pole ka põhjust.

Kommentaarid puuduvad