Homme
20. juun
23...33
13...18
Ülehomme
21. juun
24...34
15...21

Eesti

Teleoperaatori uuring: kas inimesed kolivad koroonaviiruse tõttu maale elama?

Foto: TV3
12:15 18. mai 2021
Autor: uudised.ee

Palju on spekuleeritud, kas koroonaepideemia võib jäädavalt muuta inimeste töö- ja elukorraldust ning motiveerida inimesi maale elama minema. Kuna teleoperaator Home3 satelliittelevisioon levib kõikjal, on Home3-l kliente nii maal kui linnas, mis annab hea võimaluse uurida, kas ja kuidas on inimeste paiknemine muutunud.

 Kuivõrd linnades kipub koroonaviirus rohkem levima ning paljusid töid saab ka kaugtööna teha, siis kõlab loogiliselt, et inimesed taasavastavad maal elamise võlusid. Kuid mida ütlevad numbrid? Inimeste võimaliku ümberpaiknemise uurimiseks analüüsis Home3 klientide anonümiseeritud andmeid, mis kajastavad uute klientide lisandumist.

Kõigepealt vaadati Eesti kolme suurima keskuse, Tallinna, Tartu ja Pärnu linna ning ümbritseva maakonna statistikat. Võrreldi, kui kiiresti lisandus Home3 kliente nendesse linnadesse ja neid ümbritsevatesse maapiirkondadesse koroonaeelsel ajal ja nüüd.

Hetkesisu koroonaeelse ajaga võrreldes on Home3 uute klientide lisandumine Tallinnasse aeglustunud 9%, Harjumaale on aga lisandunud 16% rohkem kliente kui varasemalt. Tallinn on sellega ainuke suurem linn, kus näeme miinusmärgiga muutust. Tartu linna on lisandunud 7% rohkem kliente kui enne, aga Tartumaa maapiirkondadesse lausa 46% rohkem kliente kui varasemalt! Pärnu linna on lisandunud tavapärasest 3% rohkem inimesi, aga maapiirkondadesse 12% rohkem. Sarnast tendentsi näeme ka kogu Eesti arvestuses – kui linnadesse on uusi Home3 kliente lisandunud 10% enam, siis maapiirkondadesse 20% rohkem kui enne koroonat.

Inimesed võivad suurtest keskusest kolida lähedalasuvasse asulasse, hoopis teise maakonda või juba maal elades sootuks linna kolimata jätta. Kõikide Eesti maakondade arvestuses on märgatavalt rohkem Home3 kliente lisandunud Tartumaale, Järvamaale, Põlvamaale, Valgamaale ja Ida-Virumaale – keskmiselt lausa 100% rohkem kui enne! Kasvu näitavad ka ülejäänud maakonnad - uute klientide lisandumise kiirus on statistiliselt oluliselt vähenenud vaid kolmes maakonnas.

Koroonaviirus ja kaugtöö kindlasti kõiki inimesi maale elama minema ei vii, aga nendest andmetest võib järeldada, et osa inimesi on siiski linnadest maale kolinud või linna kolimata jätnud. Samas peab silmas pidama, et see tendents võib olla mõjutatud ka teistest teguritest nagu Home3 müügimeeste ja tehnikute efektiivne müügitöö või inimeste suurem vajadus koduse meelelahutuse järele.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!