Suri näitleja ja laulja Tõnu Kilgas

uudised.ee

Teisipäeva varahommikul suri pärast rasket haigust 66 aasta vanuselt näitleja ja laulja Tõnu Kilgas, vahendab ERR.

Tõnu Kilgas sündis 13. augustil 1954 Tartus. Tema ema Ellen Kaarma ja isa Lembit Mägedi olid Vanemuise teatri näitlejad. Kilgas on öelnud, et ta oli väiksest peale kogu aeg teatri juures.

Kilgas lõpetas 1977. aastal laulu ja koorijuhtimise alal Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli. Ta töötas aastatel 1976–1984 teatris Vanemuine. Aastatel 1984–2001 töötas Kilgas Estonias. Hiljem töötas Kilgas Vanalinnastuudios ning jätkas laulmist ja näitlemist vabakutselisena.

Estonias lõi Kilgas mitmeid säravaid rolle, nende hulgas Boni ja Vürst (Kálmáni “Silva”), Konferansjee (Kanderi “Kabaree”), Mustafa Bei ja Archibald (Ábrahami “Savoy ball”), Andreas Torelli (Lehári “Krahv Luxemburg”), Moritaadimüüja (Tubina “Reigi õpetaja”), Koloman Zsupán (Kálmáni “Krahvinna Mariza”), Kiir (Vinteri “Kevade”), Bill Calhoun (Porteri “Suudle mind, Kate!”), Hilaire Jussac (Porteri “Can-Can”), Josef (Straussi “Viini veri”), Tiiger (Raadiku “Puhh”), Cornelius Hackl (Hermani “Hallo, Dolly!”), Frosch (Straussi “Nahkhiir”), Nestor le Fripé (Monnot’ “Irma”), Joe/Josephine/Junior (Styne’i “Sugar”) ja Blom (Vinteri/Raudmäe “Pipi Pikksukk”). Tema viimaseks rolliks Estonias jäi Pelikan 2015. aastal esietendunud Kálmáni operetis “Tsirkusprintess”. Kilgase draamarollidest tõusevad esile Hlestakov (Gogoli “Revident”, 1987 Vanalinnastuudios), Gustav Heink (Bahri “Mees, naine ja kontsert”, 1996 Draamateatris), Ostap Bender (Ilfi ja Petrovi, Aimla ja Baskini “12 tooli”, 1998 Vanalinnastuudios).

Rohkete opereti-, ooperi- ja draamarollide kõrval esines ta ka raadios ja televisioonis.

Ta on mänginud muuhulgas filmides “Stereo”, “Inimene keda polnud”, “Rahu tänav”, “Need vanad armastuskirjad”. Eesti Televisiooni menusarjas “Õnne 13” mängis Harri Ahvenat aastast 1993. Aastatel 1970–1974 oli Tõnu Kilgas ansambli Fix solist ning oli kauaaegne Viru Varietee solist.

2020. aasta hilissügisel avaldas Tõnu Kilgas, et on haigestunud vähki.

Kommentaarid puuduvad