Ratas: rohepööre peab töötama inimeste heaks

uudised.ee

Ida-Virumaal põlevkivitööstuse töötajate, ametiühingute ja ettevõtetega kohtunud riigikogu esimees Jüri Ratas märkis kohtumistel, et rohepööre peab töötama inimeste heaks, mitte nende heaolu arvelt, vahendab BNS.

“Põlevkivi on Eesti üks peamisi maavarasid. Tuleb mõelda, kuidas saame seda meie inimeste heaks edasi kasutada. Aastaid on põlevkivi taganud meie kodudesse elektrit ja soojust ning üle maailma kütust laevadele. Nüüdseks on nii riik kui valdkonna ettevõtted jõudnud selge vajaduseni leida uusi viise ja tehnoloogiaid põlevkivi kasutamiseks,” ütles Ratas.

Tema sõnul on riigi ülesanne kindlustada, et põlevkivi leiaks parimat võimalikku rakendust, aidates seeläbi kaasa ühiskondliku rikkuse suurendamisele. “Sel aastal on järjepidevalt kasvanud kvoodi hinnad ja kliimaneutraalsuse saavutamiseks algatatud muutused Euroopa Liidu tasemel panevad meidki otsima innovatiivseid lahendusi,” selgitas ta. “Uuendused vajavad piisavalt aega ja samal ajal tuleb Eestis tagada elektri varustuskindlus ning ära ei tohi unustada, et nõudlus põlevkiviõli järele püsib maailmaturul kõrge.”

Lahendused peavad töötama inimeste heaks, mitte nende heaolu arvelt, märkis Ratas. “Kaalul on tuhandete perede toimetulek. Seepärast tasub meil liikuda edasi õlitehase rajamisega, mis tagaks tööd ja tulu veel vähemalt 15 aastaks. Samuti on oluline saavutada kokkulepped, mis võimaldavad teha sujuvalt uuendusi põlevkivi kasutuses. Kõik see vajab koostööd riigijuhtide, ettevõtjate ja teadlaste vahel, aga ka mõistvat suhtumist üle Eesti,” selgitas ta.

“Töötajad ja nende esindajad ametiühingutes rõhutasid, et suurimaks toetuseks on stabiilsed töökohad. Hea meel oli kuulda, et ettevõtjad tundsid huvi piirkondliku töökoha loomise toetuse vastu – meetme toel sai eelmisel aastal tööd 645 inimest. Arenguruumi jagub veel riigipoolsetes suunatud pakkumistes ettevõtetele ja piirkondlikes erisustes. Uute töökohtade loomisele ei aita kaasa, kui Eestis tegutsevate finantsasutuste huvi Ida-Virumaale investeerida soovivate rahvusvaheliste ettevõtete rahastamiseks on tagasihoidlik,” ütles Ratas.

Ratas külastas Kiviõli Keemiatööstust, Eesti Energia Auvere elektrijaama ja Viru Keemia Gruppi. Samuti kohtus Enefit Power töötajate ning keemikuid, kaevureid ja energeetikuid esindavate ametiühingute juhtidega. Lisaks külastas Ratas Kohtla-Järve tööstusparki ja Aidu karjääri ning pidas veebikohtumise maakonna töötukassa, ettevõtluskeskuse ja omavalitsuste liidu juhtidega.

Kommentaarid puuduvad