Kampaania kutsub pakkuma pudelivee asemel kraanivett   

uudised.ee

Tallinna linn, Eesti Hotellide ja Restoranide Liit ja AS Tallinna Vesi alustasid kampaaniaga, mis kutsub ühinema keskkonnast hoolivaid toitlustusettevõtteid, kes pakuvad linlastele ja oma külalistele joogiks pudelivee asemel kraanivett.

„Pakkudes pudelivee asemel kraanivett, saab olla kliendisõbralikum ja väljendada oma hoolimist inimeste tervisest ja keskkonnast,“ ütles Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu pressiesindaja teatel. „Samuti saab nii vähendada jäätmete tekkimist. Ühe kuupmeetri kraanivee pakkumisega on võimalik hoida ära 2000 plast- või klaaspudeli tootmine, transport ja käitlemine, sest kuupmeetri vee pakendamine võtab nii palju pudeleid. Kui poole liitri kraanivee hind jääb alla ühe sendi, siis ka pudeli kõige odavama joogivee hind ületab seda vähemalt 50-kordselt. Kraanivee eelistamisest pudeliveele võidavad kõik.“

Kraanivesi on pudeliveest 10–90 korda ressursisäästlikum sõltuvalt transpordikulust ehk sellest, kui kaugelt vett transporditakse. Pudelivee kaugemalt toomine kulutab loodusvarasid märkimisväärselt rohkem. Ka pudeli ümbertöötlemine nõuab märkimisväärselt ressurssi: tühje pudeleid tuleb taas transportida ja edasi käidelda – sorteerida, purustada ja veel kord transportida.

Plastpudel, mis ei jõua ringlusse, laguneb looduses õhuga kokkupuutes 50–80 aastaga ja maa sisse maetuna 500–1000 aastaga, kuna bakterid ei tunnista toiduks plastpudeli põhimaterjali – polüetüleeni. Ühe klaaspudeli ümbertöötlemisel säästetud energia arvel võiks näiteks 100-vatine elektripirn põleda neli tundi või saab keeta kaks-kolm tassi teed.

Kraanivee joomise populaarsus on tallinlaste seas aasta-aastalt kasvanud. Tallinna Vee tegevjuht Aleksandr Timofejev usub, et sellele on kaasa aidanud nii pidev teavitustöö kui ka tarbijate kasvav keskkonnateadlikkus. “Tallinna kraanivee kvaliteet on juba pikki aastaid väga hea ja selle hea kättesaadavuse juures ei leidu põhjust, miks peaks kraaniveele eelistama pudelivett,“ sõnas Timofejev.

Ka uuringud ja pimetestid on näidanud, et kraanivee ja pudelivee maitseerisus ei ole oluline argument. Pudelivee kvaliteet sõltub sageli hoiustamistingimustest. Vale hoiustamise korral võivad plastpudelist vette lahustuda plastifikaatorid ja hormoonsüsteemi mõjutavad kemikaalid, mis kahjustavad inimeste tervist.

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuhi Killu Maidla sõnul on kampaania hästi ajastatud ja oodatud: „Keskkonnasäästu suund on meie liidus üheks oluliseks fookusvaldkonnaks. Kraanivee kampaania on hea näide sellest, kuidas ettevõtjad saavad keskkonnasäästlikkusele kaasa aidata ilma, et nad peaksid suuri investeeringuid tegema või igapäevaseid kulusid suurendama. Vastupidi – on võimalusi, mis on kasulikud ümbritsevale loodusele ja ei kahjusta mingil viisil äri kasumlikkust. Ma pigem isegi usun, et kuna ka meie kliendid ja külalised on ka keskkonnahoius järjest teadlikumad ja nõudlikumad, siis hääletatakse jalgadega nende ettevõtete poolt, kes siin eeskuju näitavad,“ ütles Maidla.

Vee tarbimine on tervisele kasulik. Vesi on inimese keha peamine koostisosa, moodustades kaks kolmandikku kehamassist, ja on elulise tähtsusega organite funktsioneerimiseks ja termoregulatsiooniks. Organismi veekaod on tavaliselt väikesed, kuid need suurenevad mitme liitrini päevas kuumas ja niiskes keskkonnas. Vedelikupuudus ehk dehüdratatsioon toob kaasa peavalu, nõrkustunde, isu kadumise ja paneb pea ringi käima. Janu korral tuleb alati eelistada tavalist ja lisanditeta joogivett. Vett pakkudes hoolid inimeste tervisest.

Toitlustusettevõtted, kes pakuvad kraanivett, võivad end linnaruumis nähtavaks teha kleepsuga, mida saab linnavalitsuse teabekeskusest, turismiinfokeskusest või Tallinna strateegiakeskusest Kaarli puiestee 4.

Veebilehel www.vesikraanist.ee on võimalik näha algatusega ühinenud toitlustusasutusi. Samuti saavad seal märku anda kliendid kraanivett pakkuvatest toitlustusasutustest ning toitlustusasutused ise algatusega liitumisest teatada. 

Kommentaarid puuduvad