Saar: valitsus suurendab ebavõrdsust

uudised.ee

Opositsioonilise Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Indrek Saar sõnas erakonna üldkogul, et valitsus surub ühiskonnale peale ebavõrdsust suurendavaid kärpeid ning see loob soodsa pinnase äärmuspopulistide esiletõusuks.   

Saare sõnul sõnul on Kaja Kallase valitsus oma esimest eelarvestrateegiat kokku pannes teinud kalke valikuid, edastas SDE. 

”Kaja Kallas, Signe Riisalo, Liina Kersna, Keit Pentus-Rosimannus, kes opositsioonis olles jätsid endast pigem hooliva mulje, on nüüd justkui seestunud ja korrutavad aina kärpimismantrat. Põhjenduseks tuuakse Eesti ülepaisunud avalik sektor, mis tegelikult on üks Euroopa Liidu väiksemaid,” sõnas Saar. Ta tõi esile, et nimeste hõivatus Eesti avalikus sektoris on 21 protsendi, EL-i keskmine 25 protsendi juures ning Põhjamaades 30 protsendi kandis.

Saate  väitel ohustab riigi väiksemaks lõikamne riigi toimimist. ”Ja maha ei lõigata mitte väidetavalt ülepaisunud riigiaparaati, vaid laste huvitegevust, kultuuri, arenguseiret, kõrgharidust, ka kaitsevõimet,” ütles ta. 

SDE esimene hinnangul õhutab peaminister vastandumist, väites, et avalikku sektorit peab üleval erasektor.”

”Milleks omaenda inimesi vastandlikele barrikaadidele maalida? Kuidas peavad ennast tundma meie arstid ja õpetajad, kultuuritöötajad ja hooldajad, politseinikud ja päästjad, kui neile kogu aeg riigi kõrgemal tasemel nina peale visatakse – te olete ülalpeetavad,” sõnas Saar.

”Meie haridus, kultuur, tervishoid, sotsiaalhoolekanne, politseinikud ja päästjad, ka kaitsevägi vajavad arenguks mitte lõputuid kärpeid, vaid täiendavaid vahendeid,” ütles Saar.

Saare sõnul on Eestis neid poliitilisi liikumisi, kes lubavad heaolu kasvu Euroopa madalaimate maksumäärade juures. „See on magusmürgine vale, mis kasvatab ilmajäetuse tunnet ja võib viia sinna, kuhu äärmuspopulistid on tõmmanud nii mõnegi riigi. Ka meie oleme ühiskonnana oma karmi kogemuse kätte saanud. Eelmisele majanduskriisile järgnenud ebavõrdsuse ja ebaõigluse kasv lõi soodsa pinnase selliste  magusate valede esiletõusukst,“ lausus Saar.

”Me seisame valiku ees, millise kriisijärgse Eesti poole astuma hakata. Kas eelmise sajandi Suurbritannia või kaasaegse Põhjamaise heaoluühiskonna poole,” ütles Saar. 

Sotsiaaldemokraatide e-üldkogu jätkub kohalike omavalitsuste programmi aruteluga.

Kommentaarid puuduvad