Estonian Airi töötajad loobusid hagist Nordica vastu

uudised.ee

Endised Estonian Airi töötajad sõlmisid kokkuleppe lennupersonali ettevõttega Nordic Crew Management (NCM) ning ühtlasi loobusid viis aastat kestnud kohtuvaidlusest Nordicaga, vahendab BNS.

Riigikohtu teisipäevase määruse kohaselt on kohtumenetlus Estonian Airi endiste töötajate ja Nordica vahel lõpetatud ning varasemad kohtuotsused tühistatud, teatas advokaadibüroo Sirel & Partnerid.

“Lennunduspersonali turg on Eestis väga piiratud ning mistahes pikaajalised pinged tööandjate ja töövõtjate vahel kahjustavad kõiki osapooli. Seega otsustasime lõpetada kohtuvaidluse, et oleks võimalik sõlmida lepe Nordic Crew Managementiga,” ütles endisi Estonian Airi töötajaid esindanud vandeadvokaat Kalle-Kaspar Sepper pressiteates.

NCM tegeleb lennupersonali ja lennukite meeskondade komplekteerimisega ja vastava personaliteenuse osutamisega. NCM-i teenuseid on Nordica tütarettevõte Xfly kasutanud alates tegevuse alustamisest 2016. aastal.

Leppe kohaselt maksab NCM lennunduspersonalile kokkuleppe raames tasu, tagades sellega edasise töörahu ja luues tööjõuturule konstruktiivse suhte, mis võimaldab NCM-il oluliselt paremini pakkuda Eesti lennundusettevõtetele kvalifitseeritud eestikeelset tööjõudu.

Nordic Crew Managementi juhi Tõnis Lepa sõnul on Eesti lennundus koos koroonakriisi taandumisega jõudnud punkti, kus nii tööandjatel kui töövõtjatel peab olema võimalik ilma igasuguse varasema vimmata taas koostööd teha.

“Lähemal ajal tuleb taastada otseühendused Tallinnast Eesti reisijate jaoks võtmetähtsusega punktidesse. Kuna lennuettevõtted, sealhulgas Nordica tütarettevõte Xfly ehk Regional Jet vajab selleks suures mahus lennupersonali, tuleb vanad vaenukirved maha matta,” ütles Lepp.

Lepa sõnul polnud NCM-i makstav tasu väike, ent kokkuleppe detailid on konfidentsiaalsed. “Ma ei saa äriettevõtte juhina detailseid rahalisi küsimusi avaldada. NCM ei tegutse ju vaakumis, meil on konkurendid ka. Oluline on see, et keegi ei vaataks enam kellegi peale viltu ja meil oleks võimalik paindlikult ja efektiivselt Eesti lennunduspersonali turul tegutseda,” nentis ta.

NCM-i juht märkis, et mis puudutab tasu päritolu, siis pärast kriisi ei olnud ettevõte üksinda võimeline seda finantseerima. “Kuna Regional Jet on huvitatud oma tegevuse taaskäivitamisest ja soovib endale vajaliku tööjõu tagada, siis sõlmisime temaga vastava lepingu. Etteruttavalt pean nentima, et ka selle lepingu detailid on konfidentsiaalsed, aga seda võin kinnitada, et NCM ja Regional Jeti vahel sõlmitud lepinguta oleks NCM-il olnud seda kokkulepet väga raske saavutada – sellisel juhul oleksime pidanud otsima teisi lahendusi,” ütles Lepp.

Samuti tõi Lepp välja, et plaan ei puuduta vaid hagejaid. “See on tõesti nii, et koostööplaani kaasatud tööjõuturu osapoolte ring on suurem kui ainult hagejad. Lihtsalt kuna kokkuleppest teavitas avalikkust hagejate esindaja, siis võis alguses jääda mulje, et see puudutab ainult neid. Me soovime rahu ja koostööd kõigi lennundusturu jaoks oluliste inimestega, olgu nad töötanud Estonian Airis või mitte. Palju endisi Estonian Airi töötajaid on meie abil tööd saanud, olnud palgal ka koroonakriisi aegse lennupausi ajal,” nentis NCM-i juht.

Estonian Airi endisi töötajaid esindasid vandeadvokaadid Jüri Sirel, Kalle-Kaspar Sepper ja Liis Mäeker.

Estonian Air lõpetas tegevuse 2015. aasta novembris pärast seda, kui selgusid Euroopa Komisjoni uurimise tulemused, mille kohaselt andis Eesti Estonian Airile ebaseaduslikku riigiabi. Estonian Airi järglaseks sai Nordic Aviation Group ehk Nordica.

Kommentaarid puuduvad