Reovee viirusesisaldus on kahanenud mõõdukaks või väheseks 

uudised.ee

Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused kinnitavad koroonaviiruse koguste vähenemist üle Eesti ning väga suure viirusesisaldusega kohti seekordsel tulemuste kaardil pole, edastab BNS.

Kui veel nädala eest leidus uuringutulemusi kajastaval kaardil üks tumepunasega märgitud asula, mis viitas reovee väga suurele viirusesisaldusele, siis äsja lõppenud uuringuetapi tulemuste kaart on värvunud pea ühtlaselt roheliseks ja kollaseks. See näitab, et koroonaviirusekogus reovees on valdavalt vähene või mõõdukas.  

Eelmisel nädalal oli koroonaviirusesisaldus väga suur Viimsi-Muuga veepuhasti piirkonnas, kuid sel nädalal on uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professori Tanel Tensoni sõnul olukord muutunud ja piirkonnas viirusekandjaid pole või on neid väga vähe. „Kaardil torkab silma Ida-Virumaa, kus koroonaviirusesisaldus on erinevates asulates ühtlaselt mõõdukas,“ märkis Tenson.   

Kuna olukord koroonaviirusega on Eestis praegu stabiilne, siis on 2. juuli reoveeuuring selle suve viimane.  

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes ja üle 10 000 elanikuga linnades. Viiruse laialdasema leviku ajal võeti proove vajadust mööda ka väiksematest asulatest. Kuna viimastel nädalatel on viiruse levik olnud üle Eesti üsna tagasihoidlik, siis sedapuhku väiksematest asulatest proove ei võetud.

Suuremates linnades kajastab proov ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee olukorda, andes usaldusväärse pildi asula nakkustasemest.

Uuring on Terviseametile abistav tööriist, aidates jälgida puhangudünaamikat ning avastada varjatud koldeid. Uuring annab varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Terviseametit teavitatakse tulemustest regulaarselt.

Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.

Kommentaarid puuduvad