Jaani: politsei valmistub rändekriisi võimalikuks laienemiseks

uudised.ee

Siseminister Kristian Jaani andis neljapäeval valitsuskabinetile ülevaate ebaseadusliku rände olukorrast Leedu-Valgevene piiril ning politsei- ja piirivalveameti tegevustest massilise sisserände ennetamiseks, vahendab BNS.

„Eestile on hetkel rändesurve väike. Praegu on Leetu saabuvate migrantide peamine eesmärk jõuda Poola kaudu Saksamaale, mistõttu ei kasutata Eestit transiitmaana. Jälgime siiski pidevalt olukorda Eesti piiril, et märgata muutusi, mis võiksid viidata võimalikule ebaseadusliku sisserände ohule,“ ütles Jaani siseministeeriumi pressiesindaja vahendusel. Politsei- ja piirivalveamet on valmis rakendama erinevaid ennetavaid samme, et vajadusel Eesti piiri veel tugevamalt kaitsta, kinnitas Jaani.

Jaani sõnul on esimese sammuna juba suurendatud kohaolekut lõunapiiril. „Patrulltegevustega tagatakse pisteline sõidukite ja isikute riigis viibimise õigsuse kontroll, et reageerida kiiremini võimalikele ebaseaduslikele piiriületustele. Oleme rohkem kohal. Samuti oleme tõstnud valmisolekut, et vajadusel saaks koheselt hakata kasutama mehitatud ja mehitamata lennuvahendeid ja teenistuskoeri,“ ütles siseminister.

„Kui olukord nõuaks, saadaksime teise sammuna Eesti-Läti piirile juurde 20 täiendavat patrulli vabade vahetuste arvelt, et tagada teatud kohtades ööpäevaringne järelevalve ning korraldada piiril liikujate osas põhjalikumat kontrolli. Kolmanda sammuna taaskehtestaksime Eesti Läti vahel piirikontrolli,“ ütles Jaani lisades, et praegu on rändesurve Eesti suunal madal.

Jaani sõnul sõltub ennetusmeetmete kasutusse võtmine sellest, kas ja kuidas olukord muutub. „Näiteks kui sisserändajad hakkavad lisaks Poola kaudu Saksamaale suundumisele liikuma ka Põhjamaadesse, siis see toob suure tõenäosusega kaasa ka ebaseadusliku rände suurenemise Eestis. Politsei- ja piirivalveamet jälgib olukorda ja muutusi rändeteekondades, et vajadusel sobilik tegevus käivitada. Samas rõhutan, et meie piiride valve ja kaitse algab juba sellest, et Eesti toetab Leedut Euroopa Liidu välispiiri valvamisel," ütles Jaani.

Eesti abistab Leedut Euroopa piiri- ja rannikuvalve ameti FRONTEX kaudu nii tehnika kui ka ekspertidega. Lisaks saatis politsei- ja piirivalveamet kahepoolse lepingu alusel 7. juulil Leetu Estpol5 kümneliikmelise politseiüksuse, et aidata tõkestada massilist sisserännet Leedu-Valgevene piiril. Estpol5 jääb Leetu vähemalt kuuks ajaks. Leedu on Eestilt abi palunud piirilõigu seireks õhust, sisserändajate majutuskohtade valvamiseks ja avaliku korra tagamiseks ning patrulltegevuseks piiril.

Kommentaarid puuduvad