RIA: dokumendifotode vargus ei avalda e-teenustele mingit mõju

uudised.ee

Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) teatel ei pea inimesed, kelle dokumendifoto oli ebaseaduslikult alla laaditud uut dokumenti ega fotot tegema ning see juhtum ei avalda mõju ID-kaardile, mobiil- ja Smart-ID-le ega e-teenustele.

RIA ja politsei- ja piirivalveamet (PPA) edastasid neljapäeva varahommikul neile inimestele, kelle dokumendifoto ebaseaduslikult alla laaditi, asjakohase teavituse riigiportaali eesti.ee kaudu suunatud e-posti aadressile, teatas RIA pressiesindaja.

Paljud teate saanud inimesed on RIA teatel põhjendatult mures ning uurinud, kas ja kuidas andmete vargus neid mõjutab, mida nad saavad enda kaitseks teha ja kas nad ise on kuidagi valesti käitunud. Olukord on tavatu ning tekitab küsimusi ja segadust.

„Kinnitan, et ükski inimene, kelle foto ebaseaduslikult alla laaditi, ei ole midagi valesti teinud. Andmete varguse tegi võimalikuks ründaja oskuslik tegevus ja turvanõrkus RIA ühes vanas teenuses. Parandasime selle turvanõrkuse süsteemis ning peatasime ründaja tegevuse kohe pärast intsidendi avastamist,” rääkis RIA juht Margus Noormaa.

“Oleme ka teised sarnased teenused ennetavalt üle kontrollinud. Samuti on meil teadmine, et neid andmeid ei ole edasi saadetud ehk need ei jõudnud andmete allalaadija arvutist kaugemale. Mõistame, et kahju on tehtud ning ma ei soovi vastutusest kõrvale astuda. Vastutuse all pean silmas seda, et me teeme asjad korda ja paremaks, et välistada tulevikus sarnaseid ründeid. Palun andeks kõigi inimeste käest, et meie teenuses oli selline turvanõrkus ning et me ei avastanud seda varem,“ lisas ta.

Dokumendifoto ebaseaduslik allalaadimine ei avalda mõju ID-kaardile, Mobiil-ID-le ja Smart-ID-le. Kõik riiklikud e-teenused töötavad tõrgeteta edasi ning need on jätkuvalt usaldusväärsed, kuna foto, isikukoodi ja nime alusel ei ole võimalik siseneda e-teenustesse, anda digiallkirja ega teha erinevaid finantstehinguid. Inimesed, kelle pilt koos nime ja isikukoodiga oli kahtlustatava valduses, ei pea uut dokumenti taotlema ega ka uut fotot tegema. Kõik isikut tõendavad dokumendid ning pildid kehtivad jätkuvalt.

Politsei esialgse hinnangu kohaselt ei ole kirjeldatud viisil kättesaadud andmeid edasi saadetud ega kuritarvitatud. Kui inimene kahtlustab, et tema andmeid on kuritarvitatud, tuleb sellest teatada politseile.

Kommentaarid puuduvad