Täna
19. okt
4...9
-3...7
Homme
20. okt
2...12
-2...7

Eesti

Eestis hakatakse muutma piimatoodete säilimisaja märgistust

Foto: Karin Kaljuläte/Ärileht
11:49 21. september 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Maaeluministeeriumi eestvedamisel ja koostöös sektoriga hakatakse Eestis järk-järgult muutma piimatoodete pakenditel säilimisaja märgistamist, asendades pastöriseeritud piimal senise "kõlblik kuni" märgisega "parim enne", vahendab BNS.

"Oleme harjunud, et Eestis kasutatakse piimatoodetel säilimisaja märget "kõlblik kuni", kuigi pastöriseeritud piimatooted ei pruugi olla säilimisaja lõppedes kohe tervisele ohtlikud," ütles minister Urmas Kruuse. "Seetõttu oleme soovitanud sektoril hinnata võimalust asendada senine "kõlblik kuni" märge "parim enne" märgistusega. See viitab sõna-sõnalt sellele, et kuni säilimisaja kuupäevani on toit parimate omadustega ning kuupäeva möödumisel on toit veel mõnda aega piisavalt kvaliteetne ja ohutu."

Märgistust hakatakse muutma piimal ja piimatoodetel, nagu jogurt, hapukoor ja muud seesugused. Enne uuele märgistusele üleminekut peavad käitlejad hindama iga toote puhul toiduohutuse riske. Toidukäitlejad vastutavad toidupakendil esitatava info eest ning peavad tagama toidu ohutuse ja kvaliteedi kogu säilimisaja vältel.

Maaeluministri sõnul on piimatoodete säilimisaja märgistuse muutmise üks eesmärke vähendada toidu ära viskamist. "Põhjamaades on pikka aega kasutatud pastöriseeritud piimatoodete puhul märgistust "parim enne". See on üks meede vähendamaks toidu raiskamist, samuti võimaldab see lihtsamalt piimatooteid abivajajatele annetada," lisas minister.

Eestis on viimase viie aasta jooksul toidujäätmete teke suurenenud ning kõige enam läheb toitu raisku just kodumajapidamistes. Kogu kodumajapidamistes raisku läinud toidust moodustavad piimatooted 13 protsenti.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!