Lahkhelid kaolitsioonis: Keskerakond tahab energia käibemaksu langetada, Reformierakond mitte

uudised.ee

Riigihalduse minister Jaak Aabi sõnul pole koalitsioon leidnud konsensust energia käibemaksu langetamise küsimuses; Keskerakond sooviks selle kehtestada, Reformierakond mitte. 

“Siiani ei ole selles kokku lepitud. Keskerakond on sellise asja välja pakkunud, aga otsust koalitsiooni sees pole olnud. Jüri Ratas on sellega välja tulnud ja keskerakond seda ka kindlasti kaitseb,” ütles Aab BNS-ile. 

Ta lisas, et käibemaksu langetamine jäi esialgu kõrvale ka selle pärast, et selle rakendamine võtab kõige rohkem aega. “See on seadusemuudatus, seal on erinevad IT-lahendused, see võtab kaks-kolm kuud kindlasti aega,” märkis ta. 

Samas leidis Aab, et järgmise aasta talveks võiks selline variant olemas olla. “Me peaksime jätkuvalt erinevaid variante kaaluma, üks võimalus oleks käibemaksu alandamine.”

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus ütles möödunud nädalal, et lisaks kahele vastu võetud energiahindade kasvu leevendamise meetmele tuli arutlusele ka energia käibemaksu ajutine vähendamine.

Küll aga leidis rahandusminister, et tegu oleks keerulise ja pika protessiga, mis ei aitaks praegu ja lähikuudel energiaarvetega hädas olijaid, teisalt saaksid kõige suurema soodustuse kõige jõukamad ja suuremad tarbijad.

“Nii oleksime kulutanud eelarvest umbes neli korda suurema summa jõukamate toetamisele, kui väiksema sissetulekuga perede abistamiseks – see oleks reaalselt abi vajavate suhtes ebaõiglane maksuraha kasutus olnud,” ütles Pentus-Rosimannus neljapäeval BNS-ile. 

Keskerakonna esimees Jüri Ratas tuli aga nädalavahetusel sotsiaalmeedias välja avaldusega, et energia käibemaksu langetamist tuleks siiski hakata ettevalmistama vajadusel käiku laskmiseks. “Saame seda kasutada vaid siis, kui juba praegu käiku valmis paneme,” kirjutas ta.

Kommentaarid puuduvad