Koroonaviiruse ravi on Eesti riigile maksma läinud üle 100 miljoni euro

uudised.ee

COVID-19 ravi on haigekassale kokku maksma läinud üle 100 miljoni euro, 95 protsenti nendest kulutustest on läinud vaktsineerimata inimeste haiglaravile, vahendab BNS.

Eesti Haigekassa analüütika osakond tutvustas teisipäeval äsjavalminud analüüsi, mille põhjal on COVID-19 vastase vaktsineerimise suurim kasu haiglaravi vajaduse ja seeläbi tervishoiutöötajate koormuse vähendamine. 

Raviarve diagnooside järgi on 2020. aasta algusest saadik pöördunud arsti poole ägedate haigusjuhtude või tüsistustega 238 003 inimest ja neile on ravi kompenseeritud 56,6 miljoni euro eest. 

Haiglaravi on vajanud 11 958 inimest ja nende haiglaravikulu on praeguse seisuga 51,6 miljonit miljonit, ütles haigekassa analüütik Kadri Haller-Kikkatalo teisipäeval toimunud pressikonverentsil.

“Arvestades, et COVID-19 on tänaseks Eesti inimestele maksudest kogutud raviraha kaudu maksma läinud üle 55 miljoni euro, millele lisandub veel 50 miljonit eurot üldiseid kulusid nagu maskid, haiglavoodite valmisolekutasu, on lisaks säästetud tervisele oluline ka pandeemiale kulunud summad, mida saaks teiste haiguste raviks kasutada,” märkis Haller-Kikkatalo.  

Haiglaravi keskmine hind on vaktsineerimata patsiendi puhul ligi 1000 eurot kõrgem kui vaktsineeritud patsiendi puhul. Samuti veedavad vaktsineerimata inimesed haiglas kauem aega.

Haller-Kikkatalo toonitas, et enim hoiab raviraha kokku vaktsineerimine. Kokku on vaktsineerimine siiani kokku hoidnud ligi 13 miljoni euro ulatuses ravikulusid. Seda on tema sõnul rohkem, kui 2019. aastal kulus näiteks rinna pahaloomuliste kasvajate raviks ning ligi kaks korda rohkem kui kulus meeleoluhäirete raviks. 

Kalleim ravijuhtum on siiani haigekassale maksnud 422 370 eurot ja isik viibis haiglas 156 päeva. Tegu oli vaktsineerimata inimesega. 

Haiglaravi vajadus on vaktsineeritute seas neli ja pool korda väiksem ning vaktsineeritutel on kuus korda väiksem võimalus sattuda intensiivravisse. Samuti on vaktsineeritute seas kaks ja pool korda väiksem suremus.

Haller-Kikkatalo tõi lisaks välja, et vaktsineerides 22 inimest hoitakse ära vähemalt üks nakatumine, samuti iga 153 inimese vaktsineerimisega on ära hoidnud vähemalt üks surm.

“Me võime igaüks mõelda, et minust ei sõltu midagi, kuid ainult koos saame ühiskonnana haigestumist pidurdada, vaktsineerimine on oma panuse andmiseks kõige parem lahendus,” võttis ta kokku.

Kommentaarid puuduvad