Märka abivajajat! Elroni rongides hakkavad ringi sõitma kaisukarud

uudised.ee

Elron lisab jõulukuul rongidesse vanad kaisukarud, mis kutsuvad inimesi pöörama tähelepanu puudust kannatavatele inimestele ning head tegema. 

„Kui eelmise aasta jõuludel viisime häid soove inimestele, kes veetsid pühi ühel või teisel põhjusel üksi, siis sel aastal oleme seadnud heade tegude fookuse neile inimestele, kel ei ole sooja kohta – kodu, kuhu jõulude ajal minna. Need on täiskasvanud kodutud inimesed,“ selgitas Elroni kommunikatsioonijuht Katrin Kulderknup.

Tallinna Sotsiaaltöö Keskus on viinud läbi uuringu „Kodutud Tallinnas 2020“, millest ilmnes, et suurim põhjus inimeste kodutuks jäämiseks on perekonna lagunemine. Sageli on neil inimestel ka mõni tähelepanuta või ravita jäänud haigus või on neil lihtsalt halvasti läinud.

„Täpne kodutute inimeste arv Eestis ei ole teada, kuid hinnanguliselt paar tuhat inimest kasutab Eestis varjupaigateenust. Aastatel 2020–2021 läbi viidud kodutute uuringu kohaselt suudaks taas iseseisvalt toime tulla ligi 39% koduta olnud inimestest. Kuid need inimesed vajavad tuge,“ lisas Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse direktor Kersti Põldemaa. 

Ta selgitas, et mõnikord on väga raskekoduta inimest aidata, sest kaua tänaval olnud inimene degradeerub, kaotab oma moraali ning tema arusaamine elust ja inimlikud väärtused muutuvad. „Tihti ei ole enam siis mehhanisme, mis mõjutaksid tema eluviise. Seega tuleb abi  leida ruttu!“ rõhutas Põldemaa.  

Elron on loonud võimaluse annetada kodututele inimestele selle aasta jõulukuul puhtaid, sooje riideid ja jalanõusid. Tallinna, Tartu, Viljandi ja Valga raudteejaamadesse on selleks paigaldatud spetsiaalsed kogumiskastid.

Tallinna Hoolekande Keskuse juhataja Imbi Eesmets lisas, et kuna valdav enamus kodututest on täiskasvanud mehed, siis ennekõike on kodututel tarvis sooje jopesid ning voodriga saapaid. Kasuks tulevad ka kampsunid ning soojad sokid.

„Kui sul on üle mõni soe talvejope või saapapaar, mida enam ei kanna, siis aita meil head teha ja anneta see neile, kel lisasoojust vaja läheb. Lihtsalt pane puhtad asjad Tallinna, Tartu, Viljandi või Valga raudteejaama kogumiskasti,“ selgitas Elroni kommunikatsioonijuht.

Ta lisas, et Elron toimetab jõulude eel annetatud soojad riided ja jalatsid abivajajateni koostöös kohalike asutustega, kes igapäevaselt kodutud inimesi toetavad.

Kampaania kaisukarud reisivad Elroni rongides kuni jõuludeni ning sama kaua on avatud ka Balti Jaama, Tartu, Viljandi ja Valga raudteejaamadesse paigaldatud heade tegude kogumiskastid.

Kommentaarid puuduvad