Täna
20. jaan
-1...1
0...3
Homme
21. jaan
-5...0
-7...1

Eesti

President Karis peaministrile: riigi lahti hoidmine selle viiruslaine ajal oli ainuõige

Foto: Mattias Tammet / presidendi kantselei
14:52 01. detsember 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

President Alar Karis ütles teisipäeval kohtumisel peaminister Kaja Kallasega, et valitsuse otsus praeguse viiruslaine ajal riik avatuna hoida oli ainuõige

"Arvan, et valitsuse otsus praeguse viiruslaine ajal riiki mitte kinni panna oli ainuõige,“ ütles Alar Karis kohtumisel Kaja Kallasega. "Enam ei saa koroonalaine saabuda sama ootamatult kui esimene lumi autojuhtidele: et lörtsi juba tibab, aga rehvid on ikka vahetamata,“ nentis riigipea, kelle sõnul ei pea viiruse iga uus tüvi tekitama paanikahoogu.

"Ei ole märke, et viirus hakkab lähemal ajal kaduma või alla andma. Seega tuleb nüüd mõelda, milline on Eesti tee,“ ütles president Karis. „Ideaalis võiks see toetuda omavahelisele usaldusele, mitte käskudele ja keeldudele – kui on vaja, panen maski ette, kui on vaja, teen tõhustusdoosi, kui on vaja, küsitakse restoranis vaktsineerimistõendit. Just need tegevused on lahendus. Riigi sulgemine pole lahendus. Juba praegu näeme ühiskonda halvavaid kõrvalmõjusid, näiteks takistusi plaanilise raviga haiglates või noorte vaimse tervise probleemide süvenemist,“ lausus president.

Riigipea sõnul on võimu ja inimeste omavahelise usalduse üks eeldus, et valitsus suudab võimalikke järgmisi viirusepuhanguid hallata sisemiselt ühtsel häälel ja selgete sõnumitega, olles paika pannud selgetel olukorra hindamise indikaatoritel tugineva tegevuskava.

"Ühtsel häälel tähendab ka keskvõimu ja omavalitsuste ühtset tegutsemist, mitte endale kasulike punktide vastastikku noppimist, samuti valitsuse ja tema nõuandjate ühtsel häälel kõnelemist, et avalikkust müraga mitte eksitada,“ lisas Karis.

Riigipea ütles, et ei näe, kuidas järjest uued ja uued piirangud võiksid suurendada immuunsust, sest tõhus vahend on ikkagi vaktsineerimine. "Piltlikult öeldes on kõigil eluterve mõista, et autorehvid tuleb vahetada juba siis, kui lumepilved kogunevad, mitte hakata sellele mõtlema alles siis, kui tee on kattunud jäitega,“ sõnas president.

Karis peab vajalikuks regulaarseid kohtumisi riigikogu esimehe ja peaministriga. Nüüdsel kohtumisel Kaja Kallasega räägiti pikemalt ka valitsuse sisekliimast.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!