Kaja Kallast ootab ees teine umbusalduskatse? Martin Helme: sellel on suur võimalus läbi minna

uudised.ee

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder tegi Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale (EKRE) ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale (SDE) ettepaneku umbusaldada reformierakondlasest peaministrit Kaja Kallast lahvatanud energiakriisi juhtimise tõttu, kirjutab Postimees. 

«Peamine probleem on loomulikult viimastel nädalatel teravalt esile kerkinud energiakriis, kus valitsus on osutunud otsustusvõimetuks, aga tegelikult on põhjusi, miks valitsust umbusaldada, enamgi. Näiteks koroonatemaatika, millega ei ole samuti loogiliselt ja mõistuspäraselt hakkama saadud,» võttis Isamaa esimees Seeder etteheited kokku.

Seedri sõnul täielik valmisolek peaministrile umbusaldust avaldada veel küpseb, kuid opositsioon omavahel juba suhtleb. «Järgmisel nädalal arutame ja räägime seda konkreetsemalt läbi, aga praegu mingisuguses ühises tekstis veel kokku lepitud ei ole. Küllap siis sündmused viivad selleni, et me selle umbusalduseni ühel hetkel ka jõuame,» rääkis Seeder.

Kahe ülejäänud opositsioonipartei esimehed nõustuvad sellega, et valitsuse umbusaldamiseks põhjust on, ning leiavad, et selleni võidakse ka jõuda.

SDE esimees Indrek Saar hindas, et lõpuks vastutab tekkinud kriisi eest kogu valitsus. «Võib küll öelda, et valitsus lonkab meil mõlemat jalga. Keskerakonna valitsusdelegatsiooni juht Jaak Aab vastutab selle eest, et neid energiakriisi meetmeid välja töötada, ja ilmselgelt ei ole ta ülesandega hakkama saanud. Aga lõpuks vastutab selle asja eest kogu valitsus, seega ka valitsusjuht,» sõnas Saar. «Selles kontekstis mingit usaldust meil valitsuse vastu pole ja on selge, et selle valitsuse võimekus kriisi juhtida on puudulik. Me kindlasti ei välista selle umbusaldusega väljatulemist, aga me arutame seda.»

EKRE esimees Martin Helme on Saarest märksa selgesõnalisem ja arvab, et umbusaldus kindlalt tuleb. «Suhtumine ju on kõigil üks, et peaminister on täielik läbikukkumine. Pole, mida usaldada, on väga palju asju, mille eest umbusaldada,» võttis Helme kokku.

Helme ütles, et sellel umbusaldusel on suur võimalus läbi minna. «Kui tavaliselt on umbusaldus opositsiooni viis näidata valitsuse mingisugust erilist läbikukkumist või saamatust, aga keegi eriti ei usu, et see läbi läheb, siis ma arvan, et meil on olemas praegu momentum või võimalus, et meil isegi umbusaldus peaministri vastu läheb läbi,» arvas Helme.

Helme sõnul võivad vajalikud hääled tulla keskerakondlastelt, kes kardavad hääli kaotada, või reformierakondlastelt, kes pole Kallasega rahul ja tahaks teda välja vahetada. Siiski tuleb tema sõnul umbusaldus korralikult ette valmistada. «Üks on ajastus. Et kas see umbusaldusavaldus tuleb enne või pärast meie korraldatavat meeleavaldust. Minu arvamus on, et meeleavaldus oluliselt suurendab võimalust, et tänastel koalitsioonisaadikutel lihtsamalt öeldes närv üles ütleb,» selgitas Helme.

Teine küsimus on Helme sõnul see, mis saab pärast umbusalduse õnnestumist: «See küsimus tegelikult on kõigil meelel mõlkumas. Kas vahetatakse umbusalduse käigus välja ainult peaminister või vahetub ikkagi mõni koalitsiooni osapool välja. Siin nüüd läheb kõvaks pokkerimänguks.»

Kaja Kallas ütles Postimehele, et energiakriisi süüd ei saa valitsuse peale panna. «Eks see on opositsiooni töö ja arusaadavalt kõik üritavad seda kriisi riputada valitsuse ja minu kaela. Eesti valitsus ei ole seda kriisi põhjustanud, ei ole seda kriisi tekitanud, ei ole ka tervisekriisi tekitanud, ei ole ka julgeolekukriisi tekitanud, aga me peame nendega toime tulema ja üritame pakkuda lahendusi,» vastas Kallas opositsioonile.

«Meie üritame inimesi aidata, neid otsuseid teha ja oleme seda teinud sellel ajal, kui riigikogu puhkas. Nüüd on nad täis teotahet ja seda oli eile ka näha,» ütles Kallas.

Vastates küsimusele, kas energiakriisile oleks võimalik lahendusi leida viie erakonna üleselt, ütles Kallas, et seda on üritatud. «Näiteks meil on käsil nakkushaiguste ennetamise tõrje seaduse muutmise konsultatsioonid kõikide fraktsioonidega, et kõik oleksid enne pardal, kui me selle seadusega välja tuleme. Aga üks erakond ei soovi loomulikult mitte mingisugust koostööd teha. Energiakriisi puhul on pakutud erinevaid lahendusi ja kõiki neid me ka arutame.»

Kommentaarid puuduvad