Koroonatesti tehes saab edaspidi tuvastada ka grippi ja RS-viirust

uudised.ee

Kõik, kellel on saatekiri avaliku testimise punkti, saavad alates esmaspäevast samast proovist lisaks koroonaviirusele ka A- või B-gripi ning RS-viiruse tulemuse.

Analüüsid teostatakse ühest proovimaterjalist korraga, proovivõtt ja proovi andmise võimalused jäävad samaks, teatas terviseamet. Analüüside tulemused saab samaaegselt, keskmiselt 24 tunni jooksul pärast proovi andmist. Digiloo veebikeskkonda kuvatakse edaspidi kolm tulemust: lisaks koroonaviirusele ka A- või B-gripi ning RS-viiruse tulemus.

„Gripilaadsetesse haigustesse haigestumus on kasvanud,“ ütles terviseameti gripikeskuse spetsialist Olga Sadikova ja lisas, et respiratoorsed viirused põhjustavad sarnase sümptomaatikaga hingamisteede infektsioone ning seetõttu on epidemioloogilisest olukorrast ülevaate saamiseks mõistlik nende viiruste esinemist tuvastada samaaegselt.

Gripi puhul on oluline viiruse varajane tuvastamine, mis annab arstile võimaluse määrata vajadusel patsiendile viirusevastane ravi. See omakorda vähendab gripist tingitud tüsistusi.

Analüüsiks saab anda nii ninaneelukaabet kui ka kurguloputusvedelikku. Viimase puhul tuleb olla vähemalt üks tund söömata ja joomata.

Juhul kui koroonaanalüüsi tulemus on positiivne, teavitab lisaks terviseametile ka avaliku testimise kõnekeskuse kõnerobot inimest telefoni teel. Gripi ning RS-viiruse ehk RSV tulemusi saab vaadata Digiloo veebikeskkonnast.

Reisieelselt ja muudel põhjusel on inimesel Synlabi tasulistes koroonatestimise punktides võimalik valida, kas soovitakse tavapäraselt SARS-CoV-2 määramist või niinimetatud PCR kolmikpaketti ehk koroona-, gripi ning RS-viiruse määramist.

Kommentaarid puuduvad