Reitingud: EKRE tõusis taas populaarseimaks erakonnaks

uudised.ee

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) tõusis taas populaarseimaks erakonnaks, ühtlasi on rekordkõrget toetust nautimas parlamendiväline Eesti 200, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti iganädalasest küsitlusest. 

Viimaste tulemuste põhjal toetab Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 24 protsenti, Reformierakonda 21,6 protsenti ja Keskerakonda 20,8 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. EKRE toetus tõusis nädalaga 1,5 ning Reformierakonna toetus langes 2,2 protsendipunkti võrra. Keskerakonna toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud. 

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 17 protsendiga, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 7,7 protsendiga ning Isamaa 6,7 protsendiga. Eesti 200 toetus pole Norstati küsitlustes varem nii kõrge olnud. 

Koalitsioonierakondi toetab kokku 42,4 protsenti ja opositsioonierakondi 38,4 protsenti vastajatest.

Teadur Martin Mölderi sõnul on vahed kolme kõige populaarsema erakonna vahel väga väikesed ning konkurents positsioonide pärast tihe. “Kui detsembri teises ja jaanuari esimeses pooles võis jääda mulje, et Reformierakond on võrreldes EKRE-ga oma positsiooni taastanud, siis hetkel näeme, et nende vahel sügise alguses alanud tihe konkurents kõige populaarsema erakonna positsiooni pärast jätkub. Iganädalastes tulemustes langes Reformierakonna toetus käesoleval nädalal 18,2 protsendini ning oli seega ligi kümme protsendipunkti vähem kui aasta alguses,!” tõi Mölder välja. 

Kuigi alla 20 protsendi kukkus Reformierakonna iganädalane toetus korraks ka novembri viimasel nädalal, pole see alates 2019. aasta algusest veel nii madalale langenud. “Iganädalastes tulemustes on paratamatult palju enam kõikumist ja ebakindlust kui nelja nädala koondkeskmises. Sellele vaatamata on selge, et Reformierakonna kandepind valijate hulgas on jätkuvalt muutumas hapramaks. Paralleelselt Reformierakonna toetuse langusega viimastel nädalatel on kestnud Eesti 200 toetuse kasv. Parlamendiväline opositsioonierakond on alates kohalikest valimistest oma toetust järjekindlalt suurendanud,” ütles Mölder. 

Tema hinnangul on praeguses seisus Reformierakonnal kergem toetust kaotada kui EKRE-l seda võita. Oktoobri ja novembri vältel, mil EKRE oli Reformierakonnast populaarsem, oli nende toetuste vahe väga väike ning tõenäoliselt saab ka praegu EKRE-le oluliseks väljakutseks oma toetust olemasolevast tasemest märkimisväärselt kõrgemale lükata, prognoosib Mölder.

“Viimaste aastate poliitiline konkurents on valijaskonnas üpriski selge piiri tõmmanud nende vahele, kes võiksid EKRE-t toetada ja kes seda mitte mingil juhul ei teeks. Seda piiri on keeruline ületada ning praeguseks võib oletada, et EKRE on enda ridadesse ära mobiliseerinud väga märkimisväärse osa nendest valijatest, kes võiksid nende poolt hääletada. Kuid see kindlasti ei tähenda, et seda potentsiaalsete valijate ülempiiri ei oleks võimalik kõrgemale lükata,” arutles Mölder. 

Üheks selliseks võimaluseks oleks Mölderi hinnangul keskenduda enam nendele valijagruppidele, kus EKRE toetuse tase on seni olnud märkimisväärselt madalam. “Taoliseks grupiks on näiteks naissoost valijad, kelle hulgas just viimastel nädalatel on EKRE toetus märkimisväärselt tõusnud, olles hetkel selles grupis kõrgem, kui ta kunagi varem on olnud – 19 protsenti,” lisas Mölder. 

Kommentaarid puuduvad