Jõhker! Jaanuari tarbijahinnad tõusid aastaga märkimisväärselt

uudised.ee

Tarbijahinnaindeks tõusis 2022. aasta jaanuaris võrreldes eelmise aasta jaanuariga 11,3 protsenti, võrreldes 2021. aasta detsembriga aga langes 0,1 protsenti; hinnaindeksi suurimaks mõjutajaks oli seejuures elekter. 

Kaubad olid 2021. aasta jaanuariga võrreldes 9 protsenti ja teenused 16 protsenti kallimad, teatas statistikaamet. 

Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid tarbijahinnaindeksit 2021. aasta jaanuariga võrreldes enim eluasemega seotud kulutused, mis andsid kogutõusust üle 40 protsendi. Kodudesse jõudnud elekter oli 52,6 protsenti, soojusenergia 42,5 protsenti ja gaas 79,6 protsenti kallim.

Indeksi tõusust andsid viiendiku nii transport kui ka toit ja mittealkohoolsed joogid. Bensiin on kallinenud aastataguse ajaga võrreldes 23,2 protsenti ja diislikütus 26,2 protsenti. Toidukaupadest kallines sama ajaga enim kartul, koguni 106,6 protsenti, järgnesid värske köögivili ja värske kala, vastavalt 30,7 protsenti ja 28,2 protsenti. 

Möödunud aasta detsembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim elektri ja torugaasi odavnemine, toidu kallinemine ning rõivaste ja jalatsite soodusmüügid. “Elektri ja torugaasi odavnemise peamiseks põhjuseks oli vabariigi valitsuse otsus kehtestada neile piirhinnad ja piirhindadega müüdavad kogused. Lisaks oli ka elektri hind jaanuaris odavam kui detsembris,” selgitas Trasanov pressiteates. 

Elanike tarbimisharjumuste ja hindade pideva muutumise tõttu ajakohastab statistikaamet igal aastal tarbijahinnaindeksi arvutamisel kasutatavaid kaalusid ning arvutuste aluseks olevaid esinduskaupu. Alates 2022. aasta jaanuari indeksist on arvutuste aluseks 2021. aasta detsembri hinnad. Varasemate perioodidega võrdluse saamiseks jätkatakse tarbijahinnaindeksi avaldamist baasil 1997 = 100.

Kommentaarid puuduvad