Täna
12. juul
15...21
9...15
Homme
13. juul
16...21
7...15

Eesti

TS Laevad õpetatab reisijaid prügi sorteerima

Foto: Ilmar Saabas/Delfi
12:41 14. jaanuar 2020
Autor: Seitsmesed
Allikas: BNS

Mandri ja suursaarte vahel parvlaevadega reisijaid vedav TS Laevad valmistas video, mida kuvatakse laevade ekraanidel ning milles õpetatakse reisijaid prügi sorteerima.

Reisijatelt kogutakse kahte liiki jäätmeid – pakendeid ning segaolmejäätmeid ning prügi sorteerimise õpetamiseks valmis video, teatas ettevõtte pressiesindaja esmaspäeval BNS-ile.

TS Laevade juhatuse liikme ja peakapteni Guldar Kivro sõnul on keskkonnahoid TS Laevade jaoks olulise tähtsusega ning teema, millega tuleb pidevalt tegeleda.

„Kõige lihtsam viis keskkonnasäästu panustada on prügi liigiti sorteerimine, et need jäätmed, mida on võimalik taaskasutada, ka lihtsasti ringlusesse suunataks," rääkis Kivro. "Oleme oma parvlaevadel teinud prügi sorteerimise reisijate jaoks võimalikult lihtsaks – reisija peab valima kahe võimaliku variandi vahel, kas pakendid või segaolmejäätmed. Pakendite prügikasti võib visata näiteks plastpakendeid, klaaspakendeid, metallpakendeid, paber-ja kartongpakendeid, joogikartongi. Kõik muu, nagu toidujäätmed, pabertaskurätikud, joogikõrred jms tuleb visata segaolmejäätmete prügikasti. Et prügi sorteerimine oleks võimalikult selge oleme kokku pannud õpetliku video, mida kuvame oma parvlaevade ekraanidel."

TS Laevad tuletab reisijatele meelde, et kindlasti ei tohi merereisil olles prügi merre visata, see on seadusega keelatud. „Näiliselt puhas meri ei tee prügi probleemi olematuks. ÜRO keskkonnaprogrammi (UNEP) andmeil asub 70 protsenti merre visatud prügist vee all ning seepärast ei ole mereprügi meile silmaga nii nähtav. Eraldi probleemina võib välja tuua suitsukonide viskamise üle parda, mida paraku siiski tehakse. Lisaks ohule, et tuul toob põleva suitsukoni laeva pardale tagasi on suitsukonid sünteetika, mis laguneb vees toksiliseks mikroplastiks. Üks koni võib ära mürgitada kuni tuhat liitrit vett,“ lisas Kivro.

Lisaks prügi liigiti sorteerimise võimalustele reisijatetekil kogutakse parvlaevadel liigiti prügi ka meeskonnaruumides ja laeval tegutsevate teenindusettevõtete poolt. Seal on prügi sorteerimine detailsem ning selle kohta peetakse  prügiraamatut (Garbage Record Book) vastavalt rahvusvahelisele MARPOL konventsioonile. Laevapere poolt kogutakse ja sorteeritakse lisaks pakenditele ja segaolmejäätmetele ka paber- ja kartongi, biojäätmeid, plastikut, õliseid setteid ning ohtlikke jäätmeid.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!