Homme
06. dets
-18...-7
-23...-8
Ülehomme
07. dets
-14...-5
-27...-8

TV3

Ulmepõnevik „Klaas“ toob ekraanile kokku kolm legendaarset tegelaskuju

Foto: TV3
14:24 04. veebruar 2021
Autor: uudised.ee
Allikas: TV3

Ulmepõneviku „Klaas“ lavastaja on legendaarne M. Night Shyamalan, kes on meieni toonud sellised hitid nagu õudusmüsteerium „Kuues meel“ (peaosas Bruce Willis) ning ulmefilm „Märgid“ (peaosas Mel Gibson). 2019. a teos „Klaas“ on ainulaadne, sest toob ekraanile kokku üleloomulikud tegelased kahest Shyamalani varsemast kassahitist: „Purunematu“ ning „Lõhestunud“. Kuna sel pühapäeval esilinastub „Klaas“ kanalil TV3 Film, heidame pilgu selle omalaadse triloogia sünnile.

 „Purunematu“

Hittfilmi „Purunematu“ linastumisel aastal 2000 polnud küll teada, et tegu on filmitriloogia esimese osaga. Põnevik, kus näeme Bruce Willise üht parimat rolli, oli iseseisev ja terviklik teos, mida saab ka triloogia teisi filme nägemata nautida.

„Purunematu“ räägib turvamehena leiba teenivast Davidist (Bruce Willis), kes jääb ainsana ellu sadu ohvreid nõudnud rongiõnnetuses ning hakkab seejärel uskuma, et on üleloomulike võimetega purunematu superkangelane. Samas filmis tutvusime kohe ka loo antikangelase, viimase filmi nimitegelase Hr Klaasiga, keda mängib superstaar Samuel L. Jackson.

Kuigi „Purunematu“ on paljude - sealhulgas kultuslavastaja Quentin Tarantino -  arvates üks parimaid superkangelase filme, polnud alguses sugugi kindel, et see järje saab. Alles 2010. aastal teatas Shyamalan, et teeb eraldi filmi ühest pahalasest, kes esimesest filmist välja jäi.

„Lõhestunud“

 16 aastat hiljem ehk aastal 2016 nägi ilmavalgust õuduspõnevik „Lõhestunud“, mis kuulutati nüüd juba ametlikult välja filmitriloogia osana. Tegu on nii-öelda iseseiva järjega, mis toimub samas reaalsuses kui „Purunematu“, kuid nende kahe seotus selgub alles filmi lõpus.

„Lõhestunud“ räägib lõhestunud isiksusehäirega Kevinist (James McAvoy), kelle peas elab 23 erinevat tegelaskuju. Üks teda kontrollivatest isiksustest röövib kolm noort neidu ja lukustab nad maa-alusesse kongi. Tüdrukud peavad põgenema enne kui Kevini üle võtab võimust uus ja kõige sadistlikum tegelaskuju.

Shyamalani filmid on alati ainulaadsed, aga kõik pole alati edukad. „Lõhestunud“ oli tõeline positiivne üllataja, mis tegi puhta töö nii kriitikute kui kassatulu osas. 9 miljoni dollariga vändatud film teenis tagasi 278,5 miljonit USA dollarit.

„Klaas“

 2019. aastal linastunud psühholoogilises põnevikus on kolmanda tegelase Elijah Price’i ehk Härra Klaasi kord särada. Härra Klaas on teatavasti tugeva Davidi vastand – äärmiselt hapra kehaga kuri geenius. Treileris näeme, et kolme filmi peategelased kohtuvad psühhiaatriahaiglas, kuhu Klaas esimese osa lõpus pandi.

Haiglas pannakse kahtluse alla arvamus, et mehed on superkangelased. See on ka Shyamalani triloogia üks tugevusi – ükski tegelastest ei lenda ega purska tuld, neil on võrdlemisi usutavad võimed nagu selgeltnägemine või keskmisest suurem jõud. See hoiab põnevust üleval triloogia lõpuni – kas meie tegelastel üldse on supervõimed või kannustab neid lihtsalt usk, hulljulgus ja viha?

Kuidas väärikalt ja usutavalt siduda kolm erinevat filmi polnud isegi suurim probleem. Selleks oli hoopis juriidiline õudusunenägu, et „Purunematu“ õigused olid Disney ja „Lõhestunud“ Universal stuudio käes. Need kaks olid olnud tulised konkurendid juba üle 50 aasta. Shyamalani sõnul jõuti siiski „härrasmehelikule kokkuleppele“, mille tulemuseks oli esimene (ja võib-olla viimane) selline koostöö kahe stuudio vahel.

Ulmepõnevik „Klaas“ (2019) esilinastub sel pühapäeval, 7. veebruaril kell 21.00 filmikanalil TV3 Film, mida näeb teleteenusepakkuja Home3 või suuremate kaablioperaatorite vahendusel.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!