Täna
04. aug
17...22
11...16
Homme
05. aug
18...23
10...16

Meelelahutus

Tallinna Vabaduse väljak võõrustab Suurt Kunstipäeva

Foto: Karli Saul/Delfi
12:03 05. juuli 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: BNS

Pühapäeval kella 12–19 leiab Tallinna biennaali raames aset Tallinn Art Weeki aegadest tuttav Suur Kunstipäev ehk üks rikkalikumaid avatud ekspositsioone – heitlikust ilmast hoolimata tutvustavad Vabaduse väljakul oma tegemisi ja loomingut mitukümmend kunstnikku ja galeriid üle Eesti, vahendab BNS.

Päeva jooksul toimuvad performance’id ja muusikalised etteasted, lõbusad töötoad ja meeleolukad kohtumised kunstnikega, teatasid korraldajad. Sünnib palju uut loomingut ning kunstilisi mõtteid. Päeva juhib Ingrid Peek, muusikat mängib Aleksander Krjukov. Osalemine on kõigile tasuta.

Oma tegemisi tutvustavad Eesti kunstiorganisatsioonid ning galeriid. Pealinnast on oma tavapärastest ruumidest välja tulnud näiteks galerii Positiiv, mis osaleb kunstipäeval Kristel Schwede lähivõtetega äärelinna puitasumite majade fassaadidest; Okapi galerii, mis esitleb fotosid Maarja Mäemetsa ja Rait Lõhmuse veealusest klaasikunstist; Bach Art Gallery, mis näitab Aino Bachi tundeküllaseid portreid, Kaija Kesa looduseteemalist graafikat ja Helen Tago linnakeskkonnast inspireeritud kolmemõõtmelisi tõmmiseid ning taaskasutuse põhimõttel sündinud kollaaže.

Sarnaselt varasematele aastatele on kunstipäeval esindatud aga kunstiorganisatsioonid kaugemaltki. Näiteks esindab Tartu kunstimaja Albert Gulki, kelle töid iseloomustab eriti isikupärane joonistuslaad, mille juures ei kasuta autor modelli ega foto abi ja toetub üksnes oma visuaalmälu kujunditele; Viljandi linnagalerii toob biennaalile kohaliku kunstikooli noore ja toore keele; Vana-Võromaa kultuurikoda esitleb Kadri Toome graafilisi linnaruumiskelette ning Evelyn Grzinichi joonistusi ja eksperimente keskkonna, liikumise ja looduse teemadel.

Kunstipäeval on oodata ka omanäolisi muusikalisi etteasteid, näiteks Tallinna duo Vera Vice’ilt, kelle looming on segu unenäolisest popist, poeetilistest ambient-helidest ja hüpnootilistest vokaalikordustest, ning Fremenilt, Poolast pärit ja Tallinnas tegutsevalt produtsendilt, heliloojalt ja esinejalt, kes loob tänapäevaseid muusikalisi riitusi andmaks vastulööki ühiskonna enesehävituslikule olemusele. Kunstnik Tarrvi Laamann astub KuKu Klubi terrassil üles aga performance’iga, mille käigus katab lõuendi Jamaica elust ja loodusest inspireeritud värvide ja kontrastidega kohaliku rahvamuusika ehk reggae saatel.

Ühise väljapanekuga astuvad üles veel kunstnikud Mall Paris, Tuuli Puhvel, Eero Ijavoinen, Kerstin Rei ja Kristjan Kalde. Galeriisid ja organisatsioone esindavad A-Art Gallery, Art & Tonic, Staapli 3 Art Gallery, Bach Art Gallery, galerii Positiiv, Metropoli galerii, Sveta, Tartu kunstimaja, Okapi galerii, Viljandi linnagalerii ja kunstikool, Rüki galerii, Solarise galerii, Eesti vabagraafikute ühendus, galerii 3,14, Vana-Võromaa kultuurikoda, Kogo gallery ning Tallinn Art Space.

Samal ajal on pühapäeval endiselt avatud Edward von Lõnguse näitus "Viimsepäeva katedraal" Ülemiste City’s, "Kunstniku kriisikeskus" ARS-i kunstilinnaku projektiruumis, maalikunsti väljapanek Solarise galeriis, Kärt Hammeri ja Patrick Soome projekt "uppumine" ArtDepoos, Raul Meele näitus "Tõde ja õigus: vanad" Telliskivi loomelinnaku väligaleriis.

Biennaali kava saab uurida lähemalt veebiküljel tallinnabiennaal.ee, lisaks leiab programmi paberkujul Solarise keskuse infopunktist.

Tallinna biennaal kestab tänavu 2.–30. juulini. Pea kuu aega vältava programmi raames toimub mitmeid erakordseid kunstisündmusi, näitusetuure ja performance’id, traditsiooniks muutunud kunstinädala sündmused leiavad aset biennaali avanädalal.


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!