Miks inimesed petavad? Terapeut Kärt Kase näeb truudusetuse algeid inimese lapsepõlves

uudised.ee

Raadio Star FM hommikuprogrammis oli külaliseks terapeut ja suhtenõustaja Kärt Kase, kellelt uurisime, miks ikkagi inimesed petavad ja küsisime, kuidas praeguses olukorras pereliikmetega mitte riidu minna. Kärdil ilmus äsja ka raamat “Miks petetakse”.

Küsimusele, miks inimesed petavad, lihtsat vastust ei ole. Selliseid tüüpe on aga Kärdi sõnul päris mitmeid: näiteks pereisad, kes stressirohkest ja pingelisest kodusest õhkkonnast põgeneda soovivad ja selle asemel, et oma partneri poole pöörduda, otsivad lohutust mujalt. “Näiteks mitmed mehed tunnevad, et kui nad on oma kõrvalsuhtes rahul, on nad ka oma püsisuhtes rohkem rahul. Petmise teema tuleb üles siis, kui keegi on sellest üle astunud ehk kõigile need piirid on väga erinevates kohtades,” selgitab Kärt. “Väga tihti hakkab petmise tunne sealt pihta, kui keegi teine on huvitatud minu mehest, kuigi ma ise ei ole nii väga huvitatud temast.”

Pille tunnistab, et tema silmis on see suhteliselt ajuvaba, kuidas inimestelt eeldatakse ainult ühes suhtes püsimist kuni lõpuni isegi siis, kui kaaslane on leitud noorelt. “Me üha rohkem liigume isikuvabaduse poole ja sinna on sisse kirjutatud ka, et meil on õigus luua erinevaid suhteid. Seriaalmonogaamia on päris levinud juba,” nõustub Kärt. 

Kärdi sõnul mängib väga olulist rolli inimese käitumisel ka tema lapsepõlv ja kui see on olnud katki ja petmist täis, kaldub inimene ka ise nende käitumismustrite poole. “Kuniks me ei anna endale aru, et me kuskilt põlvneme ja pärineme ja need mustrid tulevad meiega kaasa, siis meie tegutsemisvabadus ja valikuvabadus õigeid otsuseid teha on piiratud,” kirjeldab ta ja lisab, et 95% paaridevahelistest tülidest pärineb lapsepõlvest.

Koroonaaeg ja piirangud on märkimisväärselt vähendanud ka inimeste liikumist ja uute inimestega tutvumist. Kas see on vähendanud ka petmiste arvu? “Viimase aasta jooksul on olnud vähem neid näiteid. Muud teemad aga on tulnud peale. Kui suhted on juba niigi pingelised, aga üks saab minna tööle ja teine seltskonda, saab pingeid mahalaadida. Kui sa oled 24/7 koguaeg koos, suhe läheb pingule nagu pillikeel ja pole ime, et see katkeb,” nendib Kärt.

“Rohkem keskenduda asjadele, mis on hästi ja tõesti igapäevaselt teha väikest tänuavaldust asjade kohta, mis on hästi. Mida rohkem sa positiivsele fokusseerid, seda rohkem on endas rahulolutunnet tekitada,” annab Kärt viimase soovituse.

Kuula intervjuud raadio Star FM hommikuprogrammist järgi siit!

 

Kommentaarid puuduvad