Rasmus Puuri viiulikontsert pälvis LHV autasu

uudised.ee

LHV panga 6000-eurose uue heliloomingu autasu, millele oli nomineeritud kümme mullu valminud heliteost, pälvis Rasmus Puuri viiulikontsert, vahendab BNS.

“Kandidaatide nimekiri oli äärmiselt mitmekesine ja põnev, sisaldades endas tõsiselt palju huvitavaid ja häid teoseid,” ütles dirigent ja žüriiliige Kristiina Poska. “Mulle jäi silma üldine tendents pürgida ilu, mõtestatuse, hingestatuse ja harmoonia poole ning kui me võtame kaasaegset kunsti kui teatavas mõttes ühiskonna peeglit, siis räägib see meie kohta üsnagi palju.”

“Rasmus Puuri viiulikontserdi puhul on tegemist äärmiselt sügavamõõtmelise teosega, mis on meisterlik nii oma viiuli- kui orkestrikäsitluselt, tugeva dramaturgia- ja vormitunnetusega ning mis ehk isegi kõige tähtsam – selge kvaliteediga puudutada meid sügavuti ning endaga jäägitult kaasa viia. Me võime olla tõsiselt uhked oma sellise äärmiselt potentsiaalika noore helilooja üle ning tema viiulikontserdi puhul on tegemist teosega, mis vääriks tähelepanu kahtlemata ka rahvusvahelisel tasandil,” lisas Poska.

Lisaks Krisiina Poskale kuulusid žüriisse Helena Tulve heliloojate liidust, metsosopran Iris Oja ja Kerri Kotta muusikateaduse seltsist. Konkursižürii esinaine oli Tiia Teder Klassikaraadiost. 

“Viiulikontsert on tunnistus muljetavaldavast arengust, mille Rasmus Puur on heliloojana läbi teinud,” märkis Kotta. “Teos on psühholoogiliselt tundlik, väljendusvahenditelt rikkalik ja mitmeplaaniline ning vormiliselt monumentaalne. Viiulikontserdiga on Rasmus Puur astunud esimese sammu eesti sümfoonilise muusika väljapaistvate loojate hulka.”

“Väärt muusika mõistmiseks ja tunnetamiseks ei ole oluline viibida mingis kindlas kohas või rääkida mingit kindlat keelt – see on osa meie kultuurist, mis ei taju riigipiire. Eesti muusika on viinud meid maailmakaardile ja mul on hea meel, et saame LHV poolt kaasa aidata uute talendikate heliloojate ja kaasaegse muusika tutvustamisele,” ütles LHV panga juht Kadri Kiisel.

Juba kuuendat korda välja antud preemia eesmärk on väärtustada aktiivseid heliloojaid ja tuua esile rahvusvahelist kõlapinda vääriv uus helitöö. Tänavu suurenes senine auhinnafond 1000 euro võrra. Laureaat pälvis 6000-eurose stipendiumi ning klaasikunstnik Mare Saare taiese. Preemia üleandmine toimus reedel ERSO ja EFK virtuaalsel ühiskontserdil Eesti ja Balti muusika päevade raames.

Varasematel aastatel on LHV uue heliloomingu autasu pälvinud Liisa Hirsch, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve ning Märt-Matis Lill. Konkursi partnerid on Eesti Heliloojate Liit, Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio ja ERR.

Tänavu osales konkursil rekordiliselt 52 teost 42 heliloojalt. Kandidaate esitasid nii üksikisikud, muusikakollektiivid kui ka muusikaorganisatsioonid. 52 teosest valiti välja kümme nominenti.

Kommentaarid puuduvad