Homme “Laseris”: koroonaravimite ülevaade, mis aitab ja mille kõrvalmõjuks on surm

uudised.ee

“Mul on täiesti ükskõik, mis selle haiguse nimi. Me võime seda nimetada raskeks gripiks, koroonaks või sellele uue nime välja mõelda. Asi pole ju nimetuses. Asi on selles, et liigub ringi väga halb haigus,” sõnab värskes “Laseris” Ivo, kes vaevles koroona käes 18 päeva.

“Ühte silma hoidsin kinni, sest peavalu oli nii raju,” kirjeldab laulja Kaire Vilgats, kes kannatas 10 päeva kodus ja veetis nädala haiglas. Seal saadud koroonaravim Remdesiviir õnneks aitas ja paari päeva pärast oli Kairel juba parem.

“Mis aitas, oli see kui sai hapniku peale,” meenutab Vilgats veel ühte leevenduse toojat

“Sõbrad lihtsalt ütlesid: kutsu nüüd kiirabi,” meenutab Egge, kuidas ta peale kahte nädalat kodus vaevlemist lõpuks haiglasse läks. Haiglas avastati, et 50% Egge kopsudest on juba põletikuga haaratud ning peale hapnikuravi pääses ta kuue päevaga koju.

Oma kogemusest koroona läbipõdemisel saavad rääkida vaid need, kes põdenud haigust kergelt. Raskelt põdedes lõpeb asi sageli surmaga.

“Ei ole ühtegi ravimit, mis teeks koroonaviirusest inimese -naksti!- terveks,” kinnitab Tartu Ülikooli Kliinikumi kliiniline proviisor Jana Lass.

Küll aga on olemas mitmed teiste haiguste jaoks mõeldud ravimid ja ravivõtted, millest loodetakse kasu olevat ka koroonapõdemisel. Neist räägitakse Facebooki gruppides ja neid soovitavad kohati ka perearstid. Päris iga soovitust ei tasu aga tõe pähe võtta.

“See on loomaravim,” hoitab Lass ühe ravimi eest, mida Facebookis lausa salaja Soomest tellida soovitatakse.

“Selle toime on hästi nõrk ja kõrvalmõjud on palju tugevamad. Need nullivad väikese kasu, mis sellest ravimist oleks,” kirjeldab Tartu Ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner.

Kui seda antibiootikumiga koos anda, siis võib juhtuda, et ta aitas, aga inimesed surid kõrvaltoimesse,” kirjeldab Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsioonhaiguste arst Kerstin Kase.

Mismoodi ravi haiglates käib? Millal on lootust töötavale ravimile? Millistest populaarsetest soovitustest on rohkem kahju kui kasu? Sellest pikemalt juba homme õhtul kell 20:30 TV3s.

Kommentaarid puuduvad