Koroonaviiruse-eri tänases “Laseris”: Terviseameti salajases laboris käib töö koroonaviirusega!

TV3

TV3 “Laser” pääses eksklusiivselt Terviseameti eriti salajasse laborisse, kus igapäevaselt koroonaviirusega tegeletakse. Tänaõhtuses erisaates näeb, kuidas viirusekahtlusega proovid laborisse jõuavad ning kuidas ohtliku haigusega kokku puutuvad laborandid töötavad.

 Terviseameti Tallinna labor on avalikkusele seni olnud varjatud. Seda pole isegi tänavalt näha. “See on täiesti eraldi maja teise maja sees - tal on oma ventilatsioonisüsteem, oma veesüsteem ja turvauksed, ” selgitab Terviseameti nakkushaiguste labori juhataja Külli Rae.

Töötajad pääsevad laborisse vaid täielikus kaitseriietuses ning läbi spetsiaalse mitmekordsete ustega lüüsi, kus korraga tohib olla lahti vaid üks uks. Kunagi ei tohi olla otseteed majast laborisse, alati peab üks uks suletud olema.

Hiinast saabunud koroonaviirus pole ainus, mis turvalaboris levib. Tegelikult on siin veel viiruseid - ohtlikumatest erinevad gripiviiruse tüved ja leetrid. Laboris ringi liikudes peab väga ettevaatlik olema: midagi ei tohi katsuda, kuhugi ei tohi minna ilma loata ja loomulikult tuleb panna kaitseriided selga. Ohutuse mõttes ei soovita laborijuhataja isegi tervitusel kätt suruda. Oht erinevate haigustekitajate levikuks on liiga suur.  Käed kästakse hoopis kitli taskus hoida.

“Laseri” eksklusiivse ringkäigu ajal käib turvalaboris kibe töö - just on toodud uued kahtlased proovid. Kokku on Terviseameti nakkushaiguste laboril võimalik analüüsida 60 inimese proove. “Panin just 5 koroonakahtlusega proovi masinasse,” selgitab Terviseameti nakkushaiguste labori spetsialist Liidia Dotsenko. Just Liidia Dotsenko oli see inimene, kes möödunud neljapäeva hilisõhtul Eesti esimest positiivset koroonaproovi analüüsis. “Kell pool kümme mulle helistati ja kell 22.15 olin juba laboris. Mul oli juba sisetunne, et proov tuleb positiivne ja tuleb kohe öösel ära teha,” tõdeb Dotsenko. Mõned tunnid hiljem kinnitust saanud positiivne proov pani järgmisel päeval kogu Eesti kihama. Moodustati töörühmad ja saadeti laiali käitumisjuhiseid. Tekkisid õigustatud küsimused: kui valmis Eesti viirusega võitlemiseks on? Mis saab siis, kui lapsed koolivaheaja lõppedes reisidelt tagasi tulevad? Kas riigi plaanitavatest meetmetest tegelikult ka kasu on ja mida saab inimene ise ära teha?

„Laseri“ koroonaviiruse-erisaade on TV3s täna kell 20.00.

 

Kommentaarid puuduvad