Täna
05. dets
2...7
0...5
Homme
06. dets
0...7
0...7

Eesti

„Laser“ uurib, miks antibiootikumid enam ei mõju

16:15 16. november 2020
Autor: uudised.ee
Allikas: TV3

Tänases „Laseris“ uuritakse, miks antibiootikumid enam ei mõju, mille vastu need tegelikult aitavad ja miks neid Eestis nii vääriti kasutatakse.

 Eestis sureb aastas keskmiselt viisteist inimest, sest nende keha vallutanud põletik ei allu ühelegi ravimile. Mitte-töötavate antibiootikumidega puutuvad arstid ja proviisorid kokku iga päev. “Mul on olnud kaks beebit, kel mitte ühtegi antibiootikumi pole võimalik kasutada,” räägib perearst Piret Rospu. “Tegelikult enam ükski antibiootikum ei toimi ja inimene võibki selle tagajärjel surra,” tõdeb Tartu Ülikooli Kliinikumi kliiniline proviisor Jana Lass.

Ravimite arendusega tegeleva Washingtoni ülikooli professor Michael Kinch sai probleemi tõsidust tunda väga lähedalt. “Me olime šokis, kui mu poja pimesool lõhkes, sest ta sooles peidus olnud bakterid olid resistentsed pea kõikidele antibiootikumidele.” Kinchi pojaga juhtunu ei ole kaugeltki ainus omataoline. Lähiaastail oleme silmitsi kriisiga, kus ka kõige lihtsamad operatsioonid muutuvad võimatuks, sest antibiootikumide väärkasutamine muudab bakterid neile resistentseteks. See tähendab - antibiootikumid enam ei mõju. Juba praegu sureb allumatute bakterite tõttu Euroopas aastas 33 000 inimest. Kui me senist praktikat jätkata, muutub see number aina suuremaks. “See on Maailma Tervishoiuorganisatsiooni poolt loetud kõige suuremaks tervishoiuprobleemiks,” sõnab Lass.

Kõige hämmastavam selle juures on see, et me võime antibiootikumide suhtes muutuda resistentseks ka siis, kui me pole ise kordagi antibiootikumikuuri läbi teinud. Seda seetõttu, et 80% antibiootikumidest, mida maailmas tarbitakse, kasutatakse lihaloomade raviks. Kahjuks on nende kasutamine Eestis nii levinud, et oleme selle poolest Euroopas esirinnas. Laut pole aga suletud süsteem ja resistentsed bakterid liiguvad laudast lägaga otse loodusesse.

„Laser“ on TV3s täna kell 20.00!


Kommentaarid

Kommentaare 0
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!