“Laser” testib! Kas korduvkasutatavad maskid on sama räpased kui kantud aluspesu?

uudised.ee

Riidest maskid on saanud lahutamatult meie igapäevaelu osaks ja avalikku kohta minnes maski ettepanek on viisakatel inimestel saanud sama elementaarseks kui puhta aluspesu kasutamine. Mida aga tehtud kord kantud tekstiilmaskiga? “Laser” viis läbi eksperimendi, mille raames selgitas välja, milline elu toimub riidest kasutatud maski sees ning kuidas neid õigesti hooldada.

“Suus toimub meil rohkem mikroobset tegevust kui prilllaua peal. Vetsupott on üks puhtamaid asju üldse,” kinnitab TTÜ biokeemik Tiit Lukk "Laseri" hüpoteesi.

Laseri tänavaküsitlus näitab aga, et enamikel inimestel läheb mask peale poeskäiku taskusse ja sealt järgmisel või ülejärgmisel päeval sama targalt suu ette tagasi. Mis aga juhtub kui inimene otsustab, et ta kolmandal päeval paneb maski uuesti ette - kas sinna on tekkinud seened, mida mõnusalt endale suhu lutsutab?

Tegelikult juhtub see, et seened hakkavad paljunema.

“Jah, kui vaadata uurimustööde tulemusi, siis tegelikult on meil päris palju suulimaskestal mikroorganisme küll. Kui keskkond on niiske, tekivad ka seenekesed, mis jäävad sinna ja kukuvad paljunema,” hoiatab Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsioonikontrolli õde Ljudmila Linnik.

Selleks, et teada saada, kui hoogsalt seened kantud maskis paljunema kukuvad, viib "Laser" maskid laborisse, sest hallitusseente lakkumine ei tundu just kõige parema mõttena.

“Nii nagu viirus ise ei levi, siis ka hallitus ise ei levi, meie levitame seda. Me tõmbame selle endale maski seest sisse,” kirjeldab Lukk, et maski korduvalt kandes levitame lisaks viirusele edasi ka hallitust.

[embed]http://www.tv3play.ee/play/11445279[/embed]

Kommentaarid puuduvad