Täna “Laseris”: kas naabri praelõhnaga saad ventilatsioonitorust ka koroonaviiruse?

uudised.ee

Me oleme siiani kahtlustanud, isegi võib-olla veidi üleolevalt, et Lasnamäel levib koroonaviirus rohkem eelkõige seetõttu, et inimesed elavad seal tihedalt koos ja orienteeruvad teistsuguses inforuumis. Nüüd aga tuleb välja, et üks põhjuseid viiruse leviku taga võib peita end hoopiski maja seinte vahel.

“On võimalik, et viirus ühest korterist teise nii levib,” tõdeb Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen.

“Piisab ainult sellest, kui korruse peale on ainult üks akuutne koroonahaige. Ta köhib, aerosool on üleval ja see tegelikult osaliselt ju surutakse teistesse korteritesse,” kirjeldab paneelmaja elanik Rait Kanarbik.

See ei ole aga ainult Lasnamäe paneelmajades elava 100 000 inimese mure.

“Ma ei tea, kas on ta ülemaailmne, aga üle nõukogude maailmne on ta küll,” kirjeldab professor Junninen probleemi ulatust.

Selleks, et aru saada, kui tõenäoliselt võib Lasnamäe ja Maardu nakatumiste laine taga olla olematu sealsete paneelmajade ventilatsioonisüsteem, kraamitakse õhtuses “Laseris” välja vanad ehitusjoonised ja sukeldume kaameraga paneelmajade ventilatsioonišahtidesse.

“Paneelmaja ei ole see võtmesõna, vaid vana paneelmaja on see võtmesõna, kus on ühised ventilatsioonišahtid terve trepikoja peale,” sõnab Junninen.

See, mida me avastame, tuleb üllatusena ka 45 aastat tegutsenud kütte- ja ventilatsiooniinsener Peeter Parrele, kes nõukogude ajast paneelmajade hingeeluga väga hästi kursis on.

“Ma nii suurt erinevust (plaani ja tegelikkuse vahel – toim.) pole näinudki ausalt öeldes,” nendib Parre.

“Laseri” põnev eksperiment eetris juba täna õhtul kell 20:30 TV3s!

Kommentaarid puuduvad