Sünoptik: kuumalaine jätkub ka uuel nädalal ja toob endaga kaasa äikese

Äike
Foto: 123rf

Keskkonnaagentuuri sünoptik Kairo Kiitsak kinnitab, et laupäeval alguse saanud kuumalaine jätkub veel järgmine nädalgi, tuues endaga kaasa äikest.

Päevamaksimumid tõusevad lähipäevil 30..33 kraadini, briisituulega rannikul ja sajuhoogude all on pisut jahedam. Nädala alguses lisandub võimsa kõrgrõhkkonna serva mööda niiskust ja õhukihistus hakkab ebapüsivaks muutuma. Esmaspäeval (27.06) kerkib taevasse juba rohkem rünkpilvi ja mõni neist võib areneda ka rünksajupilveks ja poetada pärastlõunal/õhtul kohati hoovihma.

Teisipäevaks (28.06) tuleb niiskust juurdegi. Mitmed ilmamudelid näitavad, et juba esmaspäeva ööl vastu teisipäeva võib areneda Mandri-Eestis üksikutes kohtades rünksajupilvi, mis on võimelised põhjustama hoovihma ja äikest. Pilved liiguvad seejuures aeglaselt. Hommikul hakkab päike kiiresti aluspinda soojendama. Õhumass püsib niiske ja ebapüsiv. Äikeseoht suureneb. Päeva jooksul areneb mitmel pool uusi rünksajupilvi, mis põhjustavad äikest ja tugevaid vihmavalinguid. Äikese ajal on oht ka tugevateks tuulepuhanguteks ja enam kui 2 cm läbimõõduga raheks, mida loetakse ohtlikuks.

Kolmapäeval (29.06) on samuti paljudes kohtades väga soodsad tingimused äikesepilvede arenguks, millega võivad kaasneda tugevad vihmahood, rahe ja tugevad tuulepuhangud. Juhin tähelepanu sellele, et äikesed on kohalikud, st, et kui ühes külas sähvib pikne ja kallab kui oavarrest, siis samal ajal pisut eemal teises külas ei pruugi päeva jooksul tilkagi tulla. Äikeseoht on nii mandril kui ka saartel.

Kommentaarid puuduvad