Tormijooks jooditablettidele: eestlased ostsid paari päevaga e-poed toidulisandist tühjaks

Vene president Vladimir Putin andis nädalavahetusel korralduse rakendada tuumaheidutusjõududes valveteenistuse erikorda. Samal ajal tekkis nii apteekides kui ka joodi müüvates e-poodides suur huvi jooditablettide ja -tinktuuri vastu, sest levib teadmine, et jooditabletid võivad pakkuda kaitset radioaktiivse joodi eest tuumaõnnetuste korral. Mitme Tallinnas asuva apteegi töötaja kinnitusel on alates nädala algusest inimesed hakkanud küsima ja ostma märgatavalt enam joodi sisalduvaid toidulisandeid. „Oleme oma frantsiisi apteekidest saanud infot, et joodi sisaldavate toidulisandite nõudlus on viimase nädala jooksul kasvanud,“ kinnitas ka Benu apteeki frantsiisijuhi Rainer Kaseväli. Benu apteegi veebipoes on toode välja müüdud, kuid Kasevälja sõnul tegelevad nii apteegid kui ka hulgimüüjad aktiivselt […]

Vene president Vladimir Putin andis nädalavahetusel korralduse rakendada tuumaheidutusjõududes valveteenistuse erikorda. Samal ajal tekkis nii apteekides kui ka joodi müüvates e-poodides suur huvi jooditablettide ja -tinktuuri vastu, sest levib teadmine, et jooditabletid võivad pakkuda kaitset radioaktiivse joodi eest tuumaõnnetuste korral.

Mitme Tallinnas asuva apteegi töötaja kinnitusel on alates nädala algusest inimesed hakkanud küsima ja ostma märgatavalt enam joodi sisalduvaid toidulisandeid. „Oleme oma frantsiisi apteekidest saanud infot, et joodi sisaldavate toidulisandite nõudlus on viimase nädala jooksul kasvanud,“ kinnitas ka Benu apteeki frantsiisijuhi Rainer Kaseväli.

Benu apteegi veebipoes on toode välja müüdud, kuid Kasevälja sõnul tegelevad nii apteegid kui ka hulgimüüjad aktiivselt sellega, et tagada kõikide apteegitoodete kättesaadavus ja nende piisavad varud. Samuti on joodi sisaldav toidulisand välja müüdud ka Südameapteegi veebipoes. 

Jooditablette müüva Lamberts Eesti e-poe esindaja sõnul tekkis klientidel huvi jooditablettide vastu eelmisel nädalavahetusel. „Ühe päevaga mitmesajaprotsendiline tellimuste kasv,“ kinnitas firma esindaja, et paari päevaga müüdi toode välja. 

Lisaks tõdes e-poe esindaja, et huvi jooditablettide vastu on tekkinud üle terve Euroopa, mistõttu on toode nende tehasest otsa saanud ning pole teada, millal toode taas e-poes saadaval on. 

Tartus tegutsev e-pood Via Naturale kinnitab samuti, et jooditablettide tellimused suurenesid nädala alguses märgatavalt ning hetkel on nende e-poes toode välja müüdud.

Keskkonnaamet: jooditablette pole vaja võtta

Keskkonnaamet teatas nädala keskel, et neile on laekunud rohkelt küsimusi jooditablettide võtmise vajaduse kohta tervise kaitseks võimaliku tuumaõnnetuse korral.

“Jooditableti võtmine on vajalik vaid siis, kui toimunud on tuumaõnnetus ja inimene on õnnetuspaigale lähedal. Kiirgustase Eestis ja Euroopas üldiselt ei ole aga tõusnud, samuti ei ole juhtunud tuumaõnnetust. Ka Ukraina töötavad tuumajaamad on Eestist niivõrd kaugel, et jooditablettide võtmine Eestis pole mingil juhul vajalik,“ ütles keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra.

Niinimetatud joodiprofülaktika ehk jooditablettide võtmine on vajalik kuni mõnekümne kilomeetri kauguseni õnnetuspaigast olenevalt õnnetuse suurusest ja ilmastikuoludest pilve liikumise teel. Sealt edasi, kuni saja kilomeetri kauguseni, on jooditablettide võtmise vajalikkus juba vähe tõenäoline.

Eesti kaugus Ukraina töötavatest tuumajaamadest on üle tuhande kilomeetri. Nii kauge vahemaa tõttu ei ole jooditablettide võtmine Eestis kindlasti vajalik, teatas keskkonnaamet.