Eestlased näitasid venemeelsele internetitrollile koha kätte: kas sa äkki lõpetaksid selliste valede jagamise?

Makise-nimeline Twitteri kasutaja tegi keskkonda postituse, kus väidab, et kuigi eesti elanikkonnast moodustavad suure osa vene keelt kõnelevad isikud, ei kohelda neid samamoodi kui eestlaseid.  “Kas te teate, et eesti elanikkonnast 40% on venelased? Kas te teadsite, et neil on keelatud rääkida vene keeles? Kas te teadsite, et nad ei saa valimistel hääletada? 40%! Ja ometi see kõik juhtub riigis, mis kuulub Euroopa Liidu riikide hulka! Millisest Vabariigist te räägite, fašištid?” kirjutas Makis-nimeline Twitteri kasutaja.  Tegemist oli ilmselgelt valeinformatsiooniga, mis hakkas aga keskkonnas kiiresti levima. Valeinfo ära tundnud kasutajad reageerisid kärmelt, et väära informatsiooni levikut peatada.  “Tere Makis. Ma olen […]

Makise-nimeline Twitteri kasutaja tegi keskkonda postituse, kus väidab, et kuigi eesti elanikkonnast moodustavad suure osa vene keelt kõnelevad isikud, ei kohelda neid samamoodi kui eestlaseid. 

"Kas te teate, et eesti elanikkonnast 40% on venelased? Kas te teadsite, et neil on keelatud rääkida vene keeles? Kas te teadsite, et nad ei saa valimistel hääletada? 40%! Ja ometi see kõik juhtub riigis, mis kuulub Euroopa Liidu riikide hulka! Millisest Vabariigist te räägite, fašištid?" kirjutas Makis-nimeline Twitteri kasutaja. 

Tegemist oli ilmselgelt valeinformatsiooniga, mis hakkas aga keskkonnas kiiresti levima. Valeinfo ära tundnud kasutajad reageerisid kärmelt, et väära informatsiooni levikut peatada. 

"Tere Makis. Ma olen vene keelt kõnelev Eesti kodanik. Mulle ei ole mitte kuskil Eestis keelatud valimistel hääletada või vene keelt kõnelda," vastas valeinfo peale Eestis elav Alex. "Mul on Eesti kodakondsus sünnist saati. Ma olen iga kord käinud valimistel hääletamas. 25. aasta jooksul, mil ma Eestis elanud olen, pole ma kordagi tundnud diskrimineerimist seetõttu, et ma vene keelt kõnelen," tõdes Alex. "Kas sa äkki lõpetaksid selliste valede jagamise?" 

Ka vene keelt kõnelen Anton, kes on sündinud Venemaal aga elanud viimased aastad Eestis, lükkas internetitrolli poolt esitatud väited ümber. "Ma olen Venemaa kodanik. Sündisin Venemaal, aga elanud nüüdseks kolm ja pool aastat Eestis. Ainukene kord, mil ma tundsin end diskrimineeritut ja koheldud väljaheidetuna, oli siis, kui ma külastasin Vene saatkonda Eestis, et dokumente täita. Mitte ükski riik ei kohtle venelasi halvemini, kui Venemaa seda ise teeb," tõdes Anton. 

Märtsikuu alguses hoiatas Politsei- ja Piirivalveamet sotsiaalmeedias leviva valeinformatsiooni eest. "Valeinfo loojate eesmärk on kohalikke kogukondi lõhestada ja vähendada meie kõigi turvatunnet. Praegusel raskel ajal peame olema teineteisele toeks ning sotsiaalmeedias eriti tähelepanelikud ja allikakriitilised," kirjutas PPA oma Facebooki kontol.

PPA andis ka nõuanded, kuidas valenfoga kokkupuutumisel toimida: 
- Raporteeri vaenulikku valeinfot ja blokeeri see
- Anna sellest märku veebipolitseinikule
- Võimenda ja toeta usaldusväärseid hääli
- Kui kritiseerid infot, lisa sellest kuvatõmmis, mitte link
- Toeta ja väärtusta vaba ajakirjandust
- Kui näed, kui keegi vajab abi, helista kohe 112.