Tallinnasse ehitatud toidujagamiskapp kogub rohkelt populaarsust: toit kaob lausa poole tunniga

Toidujagamiskapid on juba aastaid Tartu linnas kasutusel olnud. Tegemist on avalikes kohtades paiknevate kappidega, kuhu inimesed saavad ise toitu viia või endale sealt mõne toidu kaasa haarata. Kuu aega tagasi avati Tallinnas esimene kasutajasüsteemil põhinev toidujagamiskapp, mis on vägagi populaarseks osutunud. “On vaja uudseid lahendusi, et söömiskõlbulik toit jõuaks inimeste toidulauale, mitte prügikasti. Üks sellistest lahendustest on toidujagamiskapp, mille vahendusel jõuab toit soovijateni kiirelt ja mugavalt,” rääkis FudLoopi asutaja Tarmo Seliste, miks nad otsustasid kapi ehitada. Toidujagamiskapi avamiseks tuleb inimesel end kasutajaks registreerida, sest kapp on lukustatud. “Kapi lukus hoidmine aitab piirata vandalismi ja on vajalik toiduohutuse jaoks. Toitu annetavatele […]

Toidujagamiskapid on juba aastaid Tartu linnas kasutusel olnud. Tegemist on avalikes kohtades paiknevate kappidega, kuhu inimesed saavad ise toitu viia või endale sealt mõne toidu kaasa haarata. Kuu aega tagasi avati Tallinnas esimene kasutajasüsteemil põhinev toidujagamiskapp, mis on vägagi populaarseks osutunud.

“On vaja uudseid lahendusi, et söömiskõlbulik toit jõuaks inimeste toidulauale, mitte prügikasti. Üks sellistest lahendustest on toidujagamiskapp, mille vahendusel jõuab toit soovijateni kiirelt ja mugavalt,” rääkis FudLoopi asutaja Tarmo Seliste, miks nad otsustasid kapi ehitada.

Toidujagamiskapi avamiseks tuleb inimesel end kasutajaks registreerida, sest kapp on lukustatud.

“Kapi lukus hoidmine aitab piirata vandalismi ja on vajalik toiduohutuse jaoks. Toitu annetavatele ettevõtetele on väga oluline, et “kõlblik kuni” toitu ei saaks kapist peale 00:00 kätte,” selgitas Seliste, miks nad kapile kasutajasüsteemi lõid ja kappi lukus hoiavad. “Kapi väärkasutamise või muude probleemide korral saame vajadusel välja selgitada, kes on mingil ajaperioodil toitu annetanud ja võtnud,” lisas ta. 

Tänaseks on Keskturu toidujagamiskapi kasutajaks registreerunud üle kolmesaja inimese. Ettevõtmine on kasutajate seas vägagi populaarne, sest tihtipeale tühjeneb kapp peale täitmist umbes poole tunni jooksul.

Kappi täidavad toiduga kasutajad ise ning lisaks on FudLoopil ka koostööpartnerid, kes neile toitu annetavad. 

Seliste hinnangul peaksid inimesed rohkem mõtlema sellele, et toidul on arvestatav keskkonnajälg. “Toidu kasvatamiseks, transportimiseks ja töötlemiseks on kasutatud palju energiat ja koormatud looduskeskkonda. Kui viskame toidu prügikasti, siis sellega nullime eelnevalt tehtud töö ja kulutatud ressurssi,” tõdes ta.

Lisaks on mehe arvates kõrgete toiduhindade valguses hea mõelda nii, et toiduraiskamise vastu võideldes kaitstakse nii looduskeskkonda kui säästetakse ka raha. 

Fudloop loodab lähitulevikus veelgi enam kasutajaid juurde saada ja toitu päästa. “Otsime igapäevaselt endale uusi partnereid, kes soovivad vähendada oma tegevuse keskkonnamõjusid ja otsivad lahendust ülejääva toidu probleemile,” ütles Seliste.