Valitsuse liikmete eluasemekulude hüvitis võib enam kui kahekordistuda

maris lauri
Foto: Ekspress Meedia

Justiitsminister Maris Lauri edastas ministeeriumitele ning riigikantseleile kooskõlastamiseks valitsuse liikmete eluasemekulude hüvitamise uue regulatsiooni, millega tõuseb maksimaalne hüvitatav summa enam kui kahekordselt.

Eelnõu kohaselt on valitsuse liikmete eluasemekulude hüvitamise piirmääraks kuni 15 protsenti ametipalgast. Riigikogu liikmetel on see 20 protsenti ametipalgast, kuid kuna ka palga suurus erineb, on hüvitamise suurusjärk sama.

Maksimaalne hüvitatav summa on 2022. aasta ametipalka arvestades kuni 931,14 eurot kuus, peaministri puhul 1015,25 eurot kuus. Seega on maksimaalne hüvitatav summa oluliselt suurem kui praegu, mil see on kuni 448 eurot kuus.

Senine regulatsioon on aga aegunud, sest riigikantselei ega ministeeriumide valduses ei ole enam eluruume, mida tööandja eluruumina valitsusliikmetele kasutada anda. Seega asendatakse tööandja eluruumi andmine eluasemekulude hüvitamisega sarnaselt riigikogu liikmetele ettenähtud regulatsiooniga.

Eluaseme üürimisega seotud kulude hüvitamisele on õigus ainult valitsuse liikmel, kes rahvastikuregistrisse kantud elukohaandmete järgi elab väljaspool tema juhitud ministeeriumi asukoha kohaliku omavalitsuse üksust ja sellega piirnevaid üksusi. Määrusega on pandud ministeeriumile ja riigikantseleile kohustus kontrollida kulude hüvitamist taotlenud valitsuse liikmete aadressiandmeid rahvastikuregistris.

Kulude hüvitamiseks peab valitsuse liige esitama avalduse koos eluruumi kirjaliku üürilepingu või selle koopiaga. Kui taotleja elab ajutiselt hotellis, hostelis või külaliskorteris ning üürilepingut ei ole võimalik esitada, tuleb esitada majutusteenuse arve.

Eluasemekuluks on igakuine üürisumma, eluruumiga seotud kõrvalkulud – näiteks kulud küttele, elektrile, veele, prügiveole, hooldusele ja muudele eluruumiga seotud teenustele –, vahendustasu lepingu sõlmimise eest ja kulud majutusteenuse eest. Eluasemekuluks ei peeta tagatisraha üürileandjale, samuti telefoni, televisiooni ja andmeside kulusid. Samal ajal saab valitsuse liige hüvitist ainult ühe üürilepingu alusel tehtavate kulutuste eest.

Eelnõu kohaselt jõustub määrus 1. jaanuaril 2023.

Näita 9 kommentaari

Kas tõesti häbi ei ole ?

Vasta

Neil häbi peaks olema?Neil palgad väiksed.

Vasta

Valitsus otsib “paaniliselt” kohti kust kärpida. See oleks ju selge kärpe võimalus. Rahvaalgatus: VALITSUSE LIIKMETE ELUASEME HÜVITIS NULLI.

Vasta

Meil ei ole raha!!!Kaja Kallas korrutab seda kogu aeg

Vasta

Jah ōigust räägib,rahva jaoks ei ole tōesti raha ega ei tule ka.Neil endi jaoks on ju raha,maksumaksjalt ehk siis rahvalt kogutud maksud ja tuleb veel kōvasti lisa😀

Vasta

Nt. Isiklikult maksan üürikulusid 300-400 e kuus sh.küte ja elekter, kuidas lihtrahvas peaks hakkama saama?!

Vasta

tra rotid tehke narks legaalseks või ma panen toompea põlema

Vasta

Neilt tuleks see hüvitis ära võtta ja palkasid ka vähendama.

Vasta

Kuidas aga tuleb toime lihtinimesestüürnik kelle palk on madalam kui riigikogulase üüriraha?

Vasta