President Alar Karis: kodanikud kannavad oma riigi ees ühiskondlikku vastutust

President Alar Karis tõi reedel Kaitseväe Akadeemia lõpuaktusel õppuritele peetud sõnavõtus välja mõtte laiemast ühiskondlikust vastutusest, mida kõik kodanikud kannavad oma riigi ees.

“See, et Venemaa juhtkond otsustas alustada verist sõjategevust, on laiemalt ka Venemaa ühiskonna vastutus. Ukraina sõda ja Venemaad rõhuv režiim on õppetund sellest, et teatud poliitiliste protsesside käed taskus pealt vaatamine võrdub tegelikult nende toetamisega,“ ütles Karis presideni kantselei pressiesindaja teatel.

Riigipea sõnul viib suhtumine “mind see ei puuduta“ lihtsalt olukorrani, kus kodanikule tema häält ja otsustusvabadust enam tagasi ei anta. “Seda peame silmas pidama ka Eestis, et me ei loobu oma kodanikuvastutusest astuda välja, kui seatakse küsimuse alla meie riigi loomise aluseks olnud väärtused: demokraatia, õigusriik, isikuvabadused, inimväärikus,“ rääkis Karis. “See on meie kõigi vastutus.“

Kõneledes Venemaa sõjast Ukrainas, ütles riigipea, et see riivab teravalt Eesti julgeolekut. “Venemaa agressiivsus ja tahe naabreid endale allutada ei kao kuhugi. Seega peavad Eesti riik, Eesti kaitsevägi, valmistuma selleks, et vajadusel Venemaa sõjalisele jõule vastu astuda. Teie õlul on osa sellest pingutusest, mis meil riigina tuleb teha,“ pöördus president Karis Kaitseväe Akadeemia lõpetajate poole.

Riigikaitse kõrgeima juhi sõnul on ohvitseri kutse erialaselt seotud elukestva õppe ning õpetamisega. Ta julgustas kõiki mõtlema sellele, kuidas ennast arendada ja kuidas oma kogemusi noorematele kolleegidele edasi anda. “Nagu rahvas, ei saa ka Eesti sõjapidamine olla rumal. Millest järeldub, et meil tuleb ehitada oma riigikaitset targalt ja pidada sõda targalt,“ ütles Karis. “See eeldab, et meie ohvitserid, kes on Eesti kaitsevõime selgroog, peavad ennast pidevalt arendama, endale väljakutseid esitama ning õppima ka pärast seda, kui akadeemia uks on selja taga sulgunud.“ 

Näita 5 kommentaari

Kas president ütleks ka mõne sõna praeguse sisepoliitilise olukorra kohta, mille oma otsusega tekitas.

Vasta

Selliste kõnedega püütakse noored mehed hakklihamasinasse meelitada NATO rõõmuks. Venemaa selja taga on veel Hiina ja India, kui peaks keegi nii loll olema, et relva tõstab. Pigem võiks vägede ülemjuhatajad poksiringi minna, kaotused oleks väiksemad ja nalja saaks ka.

Vasta

Riigipea sõnul viib suhtumine “mind see ei puuduta“….“Seda peame silmas pidama ka Eestis, et me ei loobu oma kodanikuvastutusest astuda välja, kui seatakse küsimuse alla meie riigi loomise aluseks olnud väärtused: demokraatia, õigusriik, isikuvabadused, inimväärikus,“ rääkis Karis. “See on meie kõigi vastutus.“
Käige minu sõnade , mitte minu tegude järgi …. Miks muidu meie riigipead ei puuduta praegune olukord riigis ? Kaja oleks pidanud ise koos oma saamatu valitsusega tagasi astuma ja uued volitused saama . See on ennekuulmatu , mis praegu toimub ,ehk põhiseaduse vastane .

Vasta

Ot, et kuidas see nüüd oli, et Kaplanid koolitati välja Ameerikas, kulutati raha, aga siis äkki valitsus koondab nad ära? Kas tõesti üks valitsus kulutab raha, ja teine valitsus arvab, et pole vaja. Tuleb uus valitsus, on vaja, jälle uus raha, tuleb teine. Pole vaja? Äkki tekkib küsimus, kas meil selliseid valitsusi on üldse vaja?

Vasta

Meie riigis ei loeta millekski inimväärikust. Kas see on inimväärne ,kui väiksepalgaline, üksikema, paljulapseline pere, pensionärid peavad riigilt almust paluma või supiköögi järjekorras seisma.?

Vasta