Ekspert hoiatab: energiahinnad tõusevad sügistalviseks kütteperioodiks enneolematult kõrgeks

Pressiteade

Stepsel
Foto: 123rf

Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul tõstab keeruline geopoliitiline olukord ja pikalt hoogu kogunud inflatsioon energiahinnad sügiseks enneolematult kõrgeks. Ehkki sügistalvist perioodi silmas pidades võib praegu olla juba hilja hakata kodust küttesüsteemi välja vahetama, tasuks tulevikku silmas pidades mõelda võimalikele alternatiividele.

„Eesootav külmaperiood tõotab tulla murettekitav. Energiahinnad ei olnud ajutiselt kõrged ainult sel hooajal, vaid tõotavad uue külmaperioodi valguses veelgi kasvada. Kusjuures tasub meeles pidada, et eelneval perioodil aitas olukorda leevendada ka riigipoolne abi,“ ütles Luminori eraisikute panganduse juht. „Samas vaid toetuse peale ei tasu tekkinud olukorras lootma jääda ning seetõttu tasub võimalikult vara hakata mõtlema ka muudele lahendustele – olgu selleks küttesüsteemi väljavahetamine või kodu soojustamine,“ lisas Rebane. 

Teisalt esitab igasugustele kodustele uuendustele valusa väljakutse ehitushindade tõus. Kuna nõudlus ja hinnad on praegu kõrged, siis vajab küttesüsteemi väljavahetamine või hoone renoveerimine põhjalikumat kaalumist. „Lahenduste leidmisel tasub mõelda pikemale perspektiivile, mitte ainult eesootavale sügistalvisele perioodile, mille pärast suur hulk inimesi praegu muretseb. Nagu me näinud oleme, siis olukord võib kiiresti muutuda ning seetõttu peaksid praegused otsused olema väga kaalutletud,“ rääkis ta.

Energiahindade mõju ja üleüldine inflatsioon on Rebase hinnangul selgelt tuntav ka kinnisvaraturul. „Järjest enam mõeldakse mitu korda läbi, kui palju ollakse nõus igakuiselt koduga seotud väljaminekutele kulutama. Kui näiteks pandeemia alguses hakati kodukontori võimalusi silmas pidades otsima suuremat pinda, siis nüüd mõeldakse jällegi rohkem vastupidises suunas ehk kui suurt kodu on mõistlik kasvavate kulude tõttu üleval pidada. Üks tegur on siin kindlasti euribori tõus, mistõttu suurenevad inimeste kodulaenuga seotud kulud, kuid suurimaks teguriks võib pidada siiski kommunaalarved,“ selgitas ta.

Samuti puudutab inflatsioon pakkumise poolt ehk uue kinnisvara ehitust. „Vaatamata sellele, et hinnad on kallid ning potentsiaalsete klientide maksevõimekus pole nii suur kui enne, ei saa kinnisvarahinnad paraku palju langeda, sest uute objektide ehitamine on kulukam kui kunagi varem,“ lisas Rebane ning tõdes, et just seetõttu on arendajad hakanud ehitusi peatama või edasistest plaanidest ajutiselt loobuma.

Kommentaarid puuduvad