Uus võimuliit sündis! Kaja Kallas: astun peaministri kohalt tagasi

Võimuliit
Foto: Priit Simson/Ekspress Meedia

Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) ja Isamaa moodustavad võimuliidu, sest jõudsid reedel kokkuleppele seni suurimaid erimeelsusi põhjustanud eestikeelse hariduse, perehüvitiste kui ka elektriturureformi osas.

Reedel lepiti lõplikult kokku eestikeelsele haridusele ülemineku, elektriturureformi ja energiateotuste ning peretoetuste üksikasjad, edastasid kolm parteid ühises pressiteates. Kokkulepete järel moodustavad kolm erakonda ühise valitsuskoalitsiooni.

Loodava valitsuskoalitsiooni eesmärk on suurendada Eesti julgeolekut, anda inimestele kindlustunnet üldise hinnatõusuga toimetulemisel ja minna üle eestikeelsele haridusele.

Uus koalitsioon suurendab parteide teatel märgatavalt inimeste majanduslikku turvatunnet ja perede toimetulekut. Lastetoetused tõusevad 80 euroni ja lasterikka pere toetus 600 euroni, samuti tõuseb tulumaksuvaba miinimum 654 euroni. Kallite energiahindade leevendamiseks valmistatakse ette elektriturureform, mis näeb ette võimaluse kütteperioodi vältel osta elektrit börsiväliselt universaalteenusena ning mida kompenseeritakse täiendavalt mahus 50 eurot/MWH kohta.

Aastal 2024 algab alushariduses eestikeelsele haridusele üleminek täies mahus ning üldhariduses esimeses ja neljandas klassis. Lisaks suurendatakse juba käesoleval aastal kõrghariduse rahastamist täiendava 10 miljoni euro võrra.

"Olid pikad ja põhjalikud läbirääkimised, aga täna [reede] õhtupoolikul jõudsime kokkuleppele – Reformierakond moodustab uue koalitsiooni Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga," kirjutas Reformierakonna esimees Kaja Kallas sotsiaalmeedias. "Meie vahevalitsusel on aega töötada napid kaheksa kuud. See pole pikk aeg, kuid saab olema äärmiselt oluline aeg. Väljakutsed, mida hakkame uue koalitsiooniga lahendama, on suured. Seisame selle eest, et Eesti julgeolek oleks tagatud, aitame inimestel hinnatõusuga toime tulla ning korraldame ära eestikeelsele haridusele ülemineku. See viimane saab olema meie ühiskonnas ajalooline samm."

"Reformierakond on alati seisnud selle eest, et Eesti oleks iga päevaga kaitstum ja tugevam ning Eesti inimesed oleksid hoitud. Ees seisavad väga raske sügis ja talv. Eesti inimesed saavad olla kindlad – me lubame Eestit hästi hoida," lisas Kallas.

Koalitsioonikõnelused jätkuvad koalitsioonileppe lõppviimistlusega ning erakondade esimehed lepivad lähipäevil kokku ka ministriportfellide jaotuse.

Peaminister Kaja Kallas kinnitas Delfile, et astub peaministri kohalt tagasi.

„Ma tegin selle ettepaneku ise, sest kui ma nimetaks lihtsalt uued ministrid ametisse, siis sellest tuleks nii palju kisa,“ ütles Kallas ning lisas, et tema tagasiastumiseks, uue mandaadi küsimiseks ja uute ministrite ametisse nimetamiseks on vaja kokku kutsuda riigikogu.

Kallas ütles, et uus valitsus tahetakse ametisse saada võimalikult kiiresti, kuid riigikogu kokku kutsumine võib osutuda keerukaks, sest suvepuhkus juba käib.

Loe lähemalt Delfist!

Kommentaarid puuduvad