KAS NÕUSTUD? Kallas: teatud juhul on mõistlik energiamahukad ärid ajutiselt peatada

Kallas
Foto: Margus Pahv / Eskpress Meedia

BNS

Peaminister Kaja Kallas ütles riigikogu infotunnis, et energiasäästuks võib olla mõistlik, et suured energiamahukad ettevõtted teatud juhtudel mõneks ajaks end kinni panevad, selleks, et kõik teised saaksid odavamat elektrit, vahendab BNS.

Kallas märkis, et kolmapäeval tuli Euroopa Komisjon välja seisukohtadega energiamajanduse toetamiseks, mille hulgas oli ka ettepanek energia kokkuhoiuks. Täpsemalt saab iga riik kohustuse vähemalt 10–15 protsenti elektrit kokku hoida. 

“See võib tähendada teatud juhtudel ka seda, et kui meil on suured energiamahukad ettevõtted, ja meil on need nimekirjad olemas, kus tegelikult võib-olla töötajaid ei olegi nii palju, siis teatud juhtudel võib-olla on isegi mõistlikum, et need suured energiamahukad ettevõtted mõneks ajaks panevad ennast kinni selleks, et kõik teised saaksid odavamat elektrit,” ütles peaminister. 

Ta osutas, et valitsus on teinud ka ettepaneku börsi hinnakujundamise muudatuseks, kus juhul, kui järgmise päeva börsihinnaks on kõik pakkumised tehtud ja tähtaeg kukkunud, ent selgub, et nõudlusest jääb puudu väike kogus, näiteks 2,4 megavatti, nagu juhtus 17. augustil, kui elektrihind küündis maksimaalse 4000 euroni, siis saaksid börsiosalised 15 minutiks teha uued pakkumised, kui palju nad suudavad kokku hoida.

“Ja selle tulemusena näiteks, kui oleks olnud selline võimalus, oleks hind olnud 1000 eurot megavatt-tunni kohta selles tunnis,” nentis Kallas. 

Peaministri sõnul arutab valitsus neljapäevasel valitsuse istungil ettevõtetele suunatud toetusmeetmete ettepanekuid. Üks võimalus on ka universaalteenuse kehtestamine. 

Näita 2 kommentaari

Tere talv. Paneme leiva või saia tootmise seisma ja nägime siis koos. Tule taevas appi mis möga ajab peaminister. Saksamaaĺ on tehastes omad elektrijaamad seal võib tehase võrgust välja lülitada. Eestis on oma elektijaam Luunja kurgikasvatusel ja suurfarmidel ja kõik.

Vasta

Minu arvates ei pea ujula asutused nädala sees hommikuti lõunati töötama kus minimaalset kliente käib. Kasum nädala sees on ju palju väiksem ja kulutused suuremad. Sama ka klientidele avatud suured büroo hooned kus töötajad 24/7 kohal ja teevad tööd arvuti taga, mõnel paaril korral kuus külastavad neid mõned kliendid vaid. Sama hästi saaks teha seda kõike arvuti taga kodust lahkumata. Näiteks telefoni teel ja kütuse kulu oleks väiksem. Nii, kust veel saaks kokku hoida? Linnavalitsus ei peaks ka igapäev lahti olema. Leppigem kokku vaid teatud päevad ja muudel juhtudel suhelge läbi telefoni.

Vasta