Euroopa riigi- ja valitsusjuhid leppisid kokku ühistes energiahangetes

Gaasitoru
Foto: 123rf.com

Brüsselis toimunud Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel oli peamiseks teemaks energeetikaga ja kõrgete energiahindadega seonduv ning neist lähtuv kõrge inflatsioon, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Arutelud jätkusid sealt, kus Prahas kaks nädalat tagasi pooleli jäime – jätkasime lahenduste otsimist energiahindade alla toomiseks ning kõrgete hindade mõju leevendamiseks inimestele," märkis peaminister Kaja Kallas.

"Oluline on tegutseda Euroopa Liidu liikmesriikidega koos nii ühenduste ja varustuskindluse tagamiseks kui ka ühiselt näiteks gaasi hankides. Mõistlike energiahindade saavutamiseks ei ole kiireid lahendusi, kuid Euroopa Komisjon arendab edasi lahendusi energiatõhususe ja taristu vastupidavuse suurendamiseks ning investeeringute suurendamiseks riikidevahelistesse ühendustesse, hoidlatesse ja taastuvenergia lahendustesse," sõnas peaminister.

Riigi- ja valitsusjuhid otsustasid liikuda edasi Euroopa Komisjoni kavaga leidmaks gaasihoidlate täitmiseks tarnijad ühiselt.

"Uued tarnepartnerid tagavad varustuskindluse ning ühishanked omakorda mõistliku hinna tarbijatele koos gaasihinna piiramisega. Praeguses olukorras on hädavajalik kaaluda kõiki lahendusi ning gaasi hinnalagi on üks võimalus, kuid see ei ole pikaajaline võluvits, sest see võib kasvatada tarbimist ning piiratud tarnijate puhul võib seada ohtu varustuskindluse. Samuti tuleb leida vahendid hinnalae ja tegelikkuse vahe katmiseks," ütles peaminister.

"Täna öösel Brüsselis kokkulepitu laseb kergema südamega talvele vastu minna, kuid lahendused töötavad vaid juhul, kui igaüks meil ja Euroopas oma tarbimisharjumused üle vaatab ja säästab," rõhutas peaminister.

Euroopa Ülemkogul arutati veel täiendavalt kõrge inflatsiooniga võitlemist ning üleüldist majandusolukorda Euroopa Liidus. Riigi- ja valitsusjuhid leppisid kokku, et eesootaval talvel koordineeritakse ühiselt riikide vahel energiameetmeid selleks, et hoida siseturu ühtsust ja tagada varustuskindlust ning samuti arutati ettevõtete likviidsuse tagamist. Järgmiseks liigub kokkulepitu Euroopa Komisjoni ning energia- ja rahandusministrite ette edasiste sammude kavandamiseks. Euroopa riigi- ja valitsusjuhid jätkavad arutelusid järgmisel korral.

Kommentaarid puuduvad