Üllas mõte! Tartu Ülikool võimaldab ukraina tudengitel üks aasta tasuta õppida

Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser teatas, et sõja eest põgenevate ukrainlaste haridustee jätkamiseks luuakse Tartu ülikoolis täiendavad õppekohad ja tehtud on muidki ettevalmistusi, näiteks oodatakse Ukraina akadeemilisi töötajaid kolleegidena tööle Tartu ülikooli. Vahetult enne videopöördumist võttis senat vastu otsuse, et kevadel ja sügisel ukrainlastelt õppemaksu ei küsita. «Ehk siis vabastatakse nad esialgu ajutiselt selle tasumisest üheks aastaks,» lausus ülikooli õppeprorektor Aune Valk. Loodi ka stipendiumifond Ukraina tudengitele. Peamiselt kutsuvad välistudengeid siia IT-õppeained, aga ka kultuuri ja poliitika vastu tuntakse suurt huvi. «Päris sellist õppeainet vist ei olegi, kus poleks ühtegi Ukraina päritolu õpilast. Igas sadamas on mõni ukrainlane,» sõnas Valk. […]

Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser teatas, et sõja eest põgenevate ukrainlaste haridustee jätkamiseks luuakse Tartu ülikoolis täiendavad õppekohad ja tehtud on muidki ettevalmistusi, näiteks oodatakse Ukraina akadeemilisi töötajaid kolleegidena tööle Tartu ülikooli. Vahetult enne videopöördumist võttis senat vastu otsuse, et kevadel ja sügisel ukrainlastelt õppemaksu ei küsita.

«Ehk siis vabastatakse nad esialgu ajutiselt selle tasumisest üheks aastaks,» lausus ülikooli õppeprorektor Aune Valk. Loodi ka stipendiumifond Ukraina tudengitele. Peamiselt kutsuvad välistudengeid siia IT-õppeained, aga ka kultuuri ja poliitika vastu tuntakse suurt huvi. «Päris sellist õppeainet vist ei olegi, kus poleks ühtegi Ukraina päritolu õpilast. Igas sadamas on mõni ukrainlane,» sõnas Valk.

Praegu on Tartu ülikooliga seotud 146 ukrainlast, kellest omakorda 123 on üliõpilased, ent Valgu sõnul on veel vara öelda, kui palju võib uuel õppeaastal lisakohti vaja minna. «Selleks peaks enne teadma, kui palju põgenikke on siia saabumas. Hetkel oleme valmis 250 lisakohta looma, aga ma usun, et saaksime hakkama ka siis, kui on vaja viiesajale tudengile kohad leida,» arvas Valk.

Ühtlasi asutas ülikool stipendiumifondi, et koguda ja vahendada annetusi Ukraina üliõpilaste õpingute toetamiseks. Esmaspäeva pärastlõunaks oli sinna kogunenud juba 20 000 eurot. Stipendiumi saavad taotleda Ukraina kodakondsusega bakalaureuse- ja magistriastme üliõpilased, kes õpivad Tartu ülikoolis. Ühe stipendiumi suurus on kuni 2000 eurot.